زیرصد سنجش

کنکور 1402 در دی ماه – شبهه در برگزاری نوبت اول

اخبار کنکور 1402
مروتی: دی‌ماه زمان پیشنهادی سازمان سنجش برای برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ است، ولی احتمال دارد نظراتی در شورای سنجش مطرح شود.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام ماده واحده “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی” توسط آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در ۲۵ تیر ۱۴۰۱ ابلاغ شد. بر این اساس آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ با تغییراتی برگزار خواهد شد که از مهم ترین آنها می توان به برگزاری نوبت اول کنکور 1402 در دی ماه اشاره کرد.

نگاهی به تغییرات مهم در کنکور 1402

ماده 3 – بند 3 از این مصوبه می گوید: «سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود».

در ماده 4 مصوبه آمده است: «وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش آموزان اقدام نماید. به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ و به بعد همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند.»

دی ماه زمان برگزاری نوبت اول کنکور 1402

پس از ابلاغ مصوبه، در شرایطی که شورای سنجش و پذیرش دانشجو موظف به تعیین جزییات روند اجرایی تغییرات به وجود آمده در کنکور است، سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی برگزاری آزمون‌های سال اینده را اعلام کرد.

طبق اعلام این سازمان، زمان ثبت‌نام نوبت اول آزمون سراسری سال آینده، در تاریخ ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۱ و نوبت دوم ۱۵ تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ است.

اجرای آزمون سراسری نیز نوبت اول پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ۱۴۰۱ و نوبت دوم چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۴۰۲ خواهد بود.

یکی از نقاط مبهم و تا حد زیادی نگران کننده این مصوبه، برگزاری نوبت اول در دی ماه است.

با اینکه برگزاری دو نوبت آزمون در یک سال می‌تواند از شدت نگرانی داوطلبان بکاهد، اما برگزاری نوبت اول این آزمون در دی ماه برای داوطلبانی که پایه دوازدهم هستند جای سوال دارد؛ زیرا هنوز سال تحصیلی پایان نیافته است.

در رابطه با زمان برگزاری کنکور 1402 شورای سنجش ممکن است نظراتی داشته باشد

حسن مروتی، معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش، در رابطه با این موضوع گفت: نوبت اول این آزمون دی ماه ۱۴۰۱ به پیشنهاد سازمان سنجش آموزش کشور است.

دانش آموزان سال دوازدهم که هنوز دروس خود را تمام نکرده‌اند، می‌توانند در آزمون دی شرکت کنند.

معدل تاثیری در این مرحله از آزمون ندارد. زیرا پذیرش مرحله‌ای جداگانه است و در تابستان سال ۱۴۰۲ انجام خواهد شد.

مروتی توضیح داد: این زمان برنامه پیشنهادی سازمان سنجش و آموزش کشور است، اما در شورای سنجش و پذیرش ممکن است نظرهایی وجود داشته باشد.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

فروش سوالات امتحان نهایی | بازار داغ خردادماه

بازار داغ فروش سوالات امتحانات نهایی!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟ اعلام نظر نهایی در شهریور

پورعباس، در رابطه با این که کنکور 1403 چگونه برگزار می شود گفت: ملاک عمل فعلا مصوبه شوراست، اما اعلام نظر نهای در شهریو صورت می گیرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

هشدار سازمان سنحش به داوطلبان کنکور

ارسال مدارک، پرداخت وجه و تبانی به هر شکل در گروه های تقلب فضای مجازی موجب محرومیت در آزمون سراسری می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار میشود؟

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی حواشی مصوبات کنکور

بررسی حواشی مصوبات کنکور در عملکرد مدارس و معلمان و دانش آموزان

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورا

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.