زیرصد سنجش

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مشخص شد

اخبار کنکور 1402
موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود، قبلا تاثیر سوابق، مثبت بود اما مثبت خنثی‌ بود.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مجسن زارعی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ گفت: موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود.

قبلا تاثیر سوابق، مثبت بود اما مثبت خنثی‌ بود و بازخوردی از لحاظ شدن این تاثیر در رتبه داوطلب را به صورت عینی نمی‌دیدیم که با این مصوبه جدید، حداقل تلاش دانش‌آموزان در طول دوره تحصیلی منعکس و دیده می‌شود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش، روز یک‌شنبه با حضور در ایسنا همزمان با زمان ثبت‌نام کنکور سراسری 1402 به تشریح چگونگی احصای سوابق تحصیلی، آخرین وضعیت ارزیابی مستندات معلمان در اجرای طرح رتبه‌بندی و تغییرات جدید برگزاری امتحانات نهایی از سال آینده پرداخت.

محسن زارعی گفت: رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه تسهیلگر باشند، این مهم که صدای ذی‌نفعان به گوش ما برسد کمک‌کننده خواهد بود.

معرفی پکیج های آموزشی کنکور

به عنوان مثال باتوجه به تغییرات کنکور از سال آینده مطابق مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، هم خود دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور و هم والدین نیازمند دریافت توضیحات کامل هستند تا بدانند که این مصوبه تا چه میزان به نفع دانش‌آموزان است و کجا دارای ایراد و نیازمند اصلاح است.

در ادامه زارعی با تاکید بر ضرورت اجرای صحیح این مصوبه و جلوگیری از تضییع حقوق شرکت‌کنندگان در این آزمون عنوان کرد: باید بتوانیم پاسخگوی دغدغه‌ها باشیم.

دستگاه تعلیم‌وتربیت سال‌ها این نگرانی را داشت که در سال‌های پایانی تحصیل به‌خصوص در پایه دوازدهم، تمرکز دانش‌آموز، خانواده، مدرسه و به تبع آن معلم همه به سمت یک آزمون سراسری می‌رفت که قرار بود سرنوشت دانش‌آموز در آن رقم بخورد.

زارعی افزود: دانش‌آموز از برنامه درسی، کلاس درس و مدرسه کاملا خارج می‌شد و آزمون دیگری در سرنوشتش دخیل و ناچار بود خودش را برای همان آزمون آماده کند. مطالبه خانوده از مدرسه هم همین بود. این موج سابقا در مدارس خاص و غیردولتی بیشتر بود که اکنون به مدارس دولتی هم رسیده و شاهد آن هستیم که بعد از اسفند رسما مدرسه تعطیل و به سمت آماده شدن برای کنکور و شرکت در کلاس‌های کنکوری می‌رفت.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور پیش رو 40 درصد قطعی است

زارعی با اشاره به اینکه برگرداندن توجه دانش‌آموز به کتاب و برنامه درسی مهم است گفت: دانش‌آموز باید تکنیک و مهارت تست زنی را می‌آموخت. به همین خاطر از مدرسه و فضای آموزشی کاملا جدا شد و زیست آموزشی‌اش در فضای دیگری اتفاق می‌افتاد.

وی در ادامه گفت: این دغدغه همواره وجود داشته است که تا کنکور هست، دانش آموز از نظام تعلیم و تربیت جدا می‌شود. تمام تلاش ما این بود که توجه به سمت برنامه درسی برگردد.

به نظر می‌رسد مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند کمک خوبی برای دستگاه تعلیم و تربیت باشد که توجه دانش آموزان و مدرسه بر برنامه درسی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه موضوع کنکور سرجایش است اما سهمی را به سابقه تحصیلی می‌دهند که در سال اول اجرای مصوبه ۴۰ درصد است و در طول اجرا به ۶۰ درصد می‌رسد گفت: از این جهت، مصوبه مذکور به نظر اتفاق خوبی برای دستگاه تعلیم و تربیت است.

زیر 100 سنجش

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: این مصوبه چند بند اصلی داشت. نخست اینکه کنکور دو مرتبه در سال برگزار شود. استرس داوطلبی که در آزمون چهارساعته باید خودش را آماده می‌کرد بسیار بالا بود و اگر برای فردی مسئله‌ای پیش می‌آمد یا در جلسه دچار استرس می‌شد فرصت یک سال‌های را از دست می‌داد و داوطلبان آسیب می‌دیدند.

اینکه کنکور دو مرتبه در سال برگزار شود و فرد اختیار داشته باشد در هرکدام که مایل بود آزمون بدهد و بالاترین نمره برایش منظور شود، یک فرصت خوب است.

وی با اشاره به میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی گفت: دانش آموز در طول دوره دوم متوسطه درسش را می‌خواند و اگر در آزمون‌هایی نهایی توفیق می‌یافت، زحمتش جایی دیده نمی‌شد. موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود. قبلا، تاثیر سوابق، مثبت بود و تمرکز باز هم بر کنکور قرار داشت. تاثیری مثبت اما خنثی‌ بود و بازخوردی از لحاظ شدن این تاثیر در رتبه داوطلب را به صورت عینی نمی‌دیدیم. با این مصوبه حداقل زحمت دانش‌آموزان در طول دوره تحصیلی منعکس و دیده می‌شود.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برنامه زمانی کنکورهای سال ۱۴۰۳ اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی آزمون های کشوری برای سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد و بر اساس این تقویم کنکور ۱۴۰۳ هم دوبار برگزار می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

شیوه برگزاری کنکور تیرماه بدون تغییر است

عبدالرسول پورعباس: کنکور تیرماه بدون تغییر است

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

واکنش شورای عای انقلاب فرهنگی به مسمومیت سریالی دانش آموزان

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر را محکوم کرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دستور کار کمیسیون آموزش

اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، بررسی طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را در دستور کار خود دارند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی تغییرات مصوبه کنکور سال های 1400 و 1401

بررسی هشت تغییر مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در فاصله دو مصوبه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

نکات کلیدی برای پذیرفته شدگان نهایی کنکور

پذیرفته شدگان اولیه نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لازم است چهار نکته کلیدی برای پذیرش نهایی در این آزمون را بدانند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.