زیرصد سنجش

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مشخص شد

اخبار کنکور 1402
موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود، قبلا تاثیر سوابق، مثبت بود اما مثبت خنثی‌ بود.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مجسن زارعی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ گفت: موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود.

قبلا تاثیر سوابق، مثبت بود اما مثبت خنثی‌ بود و بازخوردی از لحاظ شدن این تاثیر در رتبه داوطلب را به صورت عینی نمی‌دیدیم که با این مصوبه جدید، حداقل تلاش دانش‌آموزان در طول دوره تحصیلی منعکس و دیده می‌شود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش، روز یک‌شنبه با حضور در ایسنا همزمان با زمان ثبت‌نام کنکور سراسری 1402 به تشریح چگونگی احصای سوابق تحصیلی، آخرین وضعیت ارزیابی مستندات معلمان در اجرای طرح رتبه‌بندی و تغییرات جدید برگزاری امتحانات نهایی از سال آینده پرداخت.

محسن زارعی گفت: رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه تسهیلگر باشند، این مهم که صدای ذی‌نفعان به گوش ما برسد کمک‌کننده خواهد بود.

معرفی پکیج های آموزشی کنکور

به عنوان مثال باتوجه به تغییرات کنکور از سال آینده مطابق مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، هم خود دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور و هم والدین نیازمند دریافت توضیحات کامل هستند تا بدانند که این مصوبه تا چه میزان به نفع دانش‌آموزان است و کجا دارای ایراد و نیازمند اصلاح است.

در ادامه زارعی با تاکید بر ضرورت اجرای صحیح این مصوبه و جلوگیری از تضییع حقوق شرکت‌کنندگان در این آزمون عنوان کرد: باید بتوانیم پاسخگوی دغدغه‌ها باشیم.

دستگاه تعلیم‌وتربیت سال‌ها این نگرانی را داشت که در سال‌های پایانی تحصیل به‌خصوص در پایه دوازدهم، تمرکز دانش‌آموز، خانواده، مدرسه و به تبع آن معلم همه به سمت یک آزمون سراسری می‌رفت که قرار بود سرنوشت دانش‌آموز در آن رقم بخورد.

زارعی افزود: دانش‌آموز از برنامه درسی، کلاس درس و مدرسه کاملا خارج می‌شد و آزمون دیگری در سرنوشتش دخیل و ناچار بود خودش را برای همان آزمون آماده کند. مطالبه خانوده از مدرسه هم همین بود. این موج سابقا در مدارس خاص و غیردولتی بیشتر بود که اکنون به مدارس دولتی هم رسیده و شاهد آن هستیم که بعد از اسفند رسما مدرسه تعطیل و به سمت آماده شدن برای کنکور و شرکت در کلاس‌های کنکوری می‌رفت.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور پیش رو 40 درصد قطعی است

زارعی با اشاره به اینکه برگرداندن توجه دانش‌آموز به کتاب و برنامه درسی مهم است گفت: دانش‌آموز باید تکنیک و مهارت تست زنی را می‌آموخت. به همین خاطر از مدرسه و فضای آموزشی کاملا جدا شد و زیست آموزشی‌اش در فضای دیگری اتفاق می‌افتاد.

وی در ادامه گفت: این دغدغه همواره وجود داشته است که تا کنکور هست، دانش آموز از نظام تعلیم و تربیت جدا می‌شود. تمام تلاش ما این بود که توجه به سمت برنامه درسی برگردد.

به نظر می‌رسد مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند کمک خوبی برای دستگاه تعلیم و تربیت باشد که توجه دانش آموزان و مدرسه بر برنامه درسی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه موضوع کنکور سرجایش است اما سهمی را به سابقه تحصیلی می‌دهند که در سال اول اجرای مصوبه ۴۰ درصد است و در طول اجرا به ۶۰ درصد می‌رسد گفت: از این جهت، مصوبه مذکور به نظر اتفاق خوبی برای دستگاه تعلیم و تربیت است.

زیر 100 سنجش

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: این مصوبه چند بند اصلی داشت. نخست اینکه کنکور دو مرتبه در سال برگزار شود. استرس داوطلبی که در آزمون چهارساعته باید خودش را آماده می‌کرد بسیار بالا بود و اگر برای فردی مسئله‌ای پیش می‌آمد یا در جلسه دچار استرس می‌شد فرصت یک سال‌های را از دست می‌داد و داوطلبان آسیب می‌دیدند.

اینکه کنکور دو مرتبه در سال برگزار شود و فرد اختیار داشته باشد در هرکدام که مایل بود آزمون بدهد و بالاترین نمره برایش منظور شود، یک فرصت خوب است.

وی با اشاره به میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی گفت: دانش آموز در طول دوره دوم متوسطه درسش را می‌خواند و اگر در آزمون‌هایی نهایی توفیق می‌یافت، زحمتش جایی دیده نمی‌شد. موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود. قبلا، تاثیر سوابق، مثبت بود و تمرکز باز هم بر کنکور قرار داشت. تاثیری مثبت اما خنثی‌ بود و بازخوردی از لحاظ شدن این تاثیر در رتبه داوطلب را به صورت عینی نمی‌دیدیم. با این مصوبه حداقل زحمت دانش‌آموزان در طول دوره تحصیلی منعکس و دیده می‌شود.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاح قانون کنکور به آزمون دی ماه نمی‌رسد

تلاش‌های بسیاری برای تصویب طرح اصلاح کنکور در مجلس انجام شد اما با توجه به فرآیند قانونگذاری تصویب این طرح به آزمون دی‌ماه نمی‌رسد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تجمع داوطلبان کنکور 1401 مقابل وزارت علوم

گروهی از داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ که در آزمون مجدد سازمان سنجش شرکت کرده بودند، در اعتراض به برگزاری این آزمون، ۲۹ آبان در مقابل وزارت علوم تجمع کردند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

چند توصیه به کنکوری های دی ماه

زارعی: دانش آموزان دوازدهم تمرکز خود را بر امتحانات نهایی بگذارند!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تعیین تکلیف سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم

وزیر آموزش و پرورش: دانش آموزان نظام قدیم باید بتوانند یک آزمونی بدهند که استاندارد باشد و بعد سوابق آنها را به سازمان سنجش ارسال شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

انواع سهمیه ها در کنکور سراسری

یکی از موارد مهم در آزمون های سراسری آشنایی با انواع سهمیه ها در کنکور است. در این نوشته به بررسی و معرفی این سهمیه ها می پردازیم.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

امروز، پایان مهلت تمدید شده ثبت‌نام در کنکور سراسری

امروز پایان مهلت تمدید شده برای ثبت‌نام در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور (نوبت اول) می باشد.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.