زیرصد سنجش

سرنوشت سهمیه های کنکور

تعیین-تکلیف-سهمیه-های-کنکور
ماجرای سهمیه‌های کنکور از جدیدترین حواشی برای داوطلبان بود که مسوولان خیال داوطلبان را راحت کرده و از عدم حذف سهمیه‌ها خبر دادند.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کنکور که در میان جوانان با عنوان غول مرحله آخر ورود به دانشگاه از آن یاد می‌شود، حواشی و اخبار بسیاری دارد به طوریکه داوطلبان کنکور هر روز به دنبال اخبار جدید هستند شاید مسیرشان برای ورود به آموزش عالی ساده‌تر شده باشد.

یکی از مواردی که مورد توجه کنکوری‌هاست بحث سهمیه‌های کنکور است که حتی برخی داوطلبان کنکور با ثبت پویشی در سامانه فارس من خواستار حذف سهمیه‌ها از کنکور شدند.

انواع سهمیه ها در کنکور

در حال حاضر حدود ۲۶ سهمیه در کنکور وجود دارد که ۴ سهمیه دارای اهمیت ویژه‌ای است.

سهمیه های کنکور

خبرگزاری فارس در بخش فارس من، به بررسی این سهمیه ها و نظرات داوطلبان کنکور در رابطه با آنها پرداخته است.

سردبیر سوژه فارس من وجود سهمیه در کنکور را سبب ایجاد ناعدالتی دانسته و گفته است: ما در کنکور شرکت می‌کنیم تا توانایی علمی‌مان برای ورود به دانشگاه سنجیده شود، با وجود سهمیه برخی افراد که از توانایی علمی کمتری برخوردار هستند می‌توانند رقبا را پشت سر بگذارند.

وی معتقد است: سهمیه نوعی رانت به شمار می‌رود که از این طریق برخی افراد که توانایی علمی کمتری دارند وارد دانشگاه شده و پس از آن دارای یک مسوولیت در کشور می‌شوند که شایستگی و تخصص آن را ندارند.

یک داوطلب کنکور معتقد است: وجود سهمیه در کنکور سبب تضییع حق افرادی که بیشتر درس خوانده‌ و زحمت بیشتری کشیده‌اند، می‌شود.

داوطلب دیگری گفت: وجود سهمیه در کنکور در برخی داوطلبان حس ناعدالتی و سرخوردگی به وجود می‌آورد.

 

البته یکی دیگر از داوطلبان کنکور وجود سهمیه‌ها را مانع موفقیت دیگران ندانسته و گفت: سازمان سنجش بیش از هزار بار اعلام کرده که سهمیه ایثارگران و شاهد اضافه بر سازمان است، یعنی جای کسی را تنگ نکرده بلکه یک ظرفیت اضافه است و با حذف سهمیه این ظرفیت هم حذف می‌شود.

ماجرای حذف یا ساماندهی سهمیه ها در کنکور

مدتی بود که از حذف یا ساماندهی سهمیه‌ها در محافل مختلف کنکوری صحبت می‌شد، در جلسه ۱۵۹ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز درباره ساماندهی سهمیه‌های آزمون سراسری صحبت شد.

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره با اشاره به وجود ۲۶ نوع سهمیه و بیش از ۲۰ مصوبه مجلس و شورای انقلاب فرهنگی برای سهمیه‌های کنکور گفته بود: مصوبات باید مربوط به یک دوره زمانی خاص باشد، در حال حاضر سهمیه‌ها باید ساماندهی شود که به زودی سیاست‌های مربوط به ساماندهی سهمیه‌ها را اعلام می‌کنیم.

عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز پیش‌تر گفته بود: حذف سهمیه‌ها فعلا انجام نمی‌شود ولی ساماندهی سهمیه‌ها در دستور کار است.

معرفی پکیج های آموزشی کنکوربه گزارش فارس، البته با وجود این اظهارنظرهای مسوولان همچنان داوطلبان هر کدام به نحوی نگران وضعیت سهمیه‌ها بوده و اخبار مربوط به این موضوع را پیگیری می‌کردند، هر چند هر تصمیمی درباره کنکور باید از یک سال قبل به داوطلبان اطلاع‌رسانی شود از این رو چند روز پیش دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد: در حال حاضر تغییری در سهمیه‌های موجود در کنکور انجام نمی‌شود و سهمیه‌ها حذف نشده است.

البته موضوع ساماندهی سهمیه‌ها همچنان در دستور کار است، ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور موظف است نسبت به بررسی و ساماندهی سیاست‌های حاکم بر سهمیه‌های پذیرش دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی ظرف مدت حداکثر ۶ ماه اقدام کرده و سیاست‌های پیشنهادی را به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند.

به عقیده کارشناسان آموزشی بهترین سهمیه برای هر داوطلب کنکور توانایی علمی و دانسته‌های خودش است، پس بهتر است داوطلبان بدون توجه به حواشی و اخبار متفاوت فقط براساس برنامه‌ریزی مطالعه کرده و به توانایی خود بیندیشند.

 

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برنامه امتحانات نهایی خرداد ماه پایه دوازدهم اعلام شد.

برنامه امتحانات نهایی خرداد ماه پایه دوازدهم اعلام شد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

زمان ثبت نام نوبت دوم کنکور 1402 از 15 فروردین

پورعباس: هیچ فرقی بین نوبت اول و دوم کنکور سراسری وجود ندارد و این آزمون‌ها به صورت مستقل برگزار می‌شوند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برنامه زمانی کنکورهای سال ۱۴۰۳ اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی آزمون های کشوری برای سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد و بر اساس این تقویم کنکور ۱۴۰۳ هم دوبار برگزار می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

شیوه برگزاری کنکور تیرماه بدون تغییر است

عبدالرسول پورعباس: کنکور تیرماه بدون تغییر است

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

واکنش شورای عای انقلاب فرهنگی به مسمومیت سریالی دانش آموزان

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر را محکوم کرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دستور کار کمیسیون آموزش

اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، بررسی طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را در دستور کار خود دارند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.