زیرصد سنجش

جزییات ثبت نام کنکور 1402

اخبار کنکور 1402
ثبت نام برای مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می شود، از یکشنبه 8 آبان آغاز خواهد شد.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر عبدالرسول پورعباس، در نشست خبری برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۲ که دیروز، 7 آبان برگزار شد، ضمن اشاره به جزییات ثبت نام کنکور 1402، گفت: ثبت نام برای مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می شود، از یکشنبه 8 آبان آغاز خواهد شد.

پورعباس در ادامه گفت: جمعیتی حدود ۷ میلیون نفر از داوطلبان و خانواده های آنها از کنکور متاثر هستند و از همین رو کنکور سراسری اهمیت زیادی دارد. ثبت نام مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ که براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحیه آن برگزار می شود از عصر فردا ۸ آبان آغاز می شود و تا ۱۴ آبان ادامه دارد.

رییس سازمان سنجش افزود: برای اولین بار سیستم جامع برای آزمون سراسری راه اندازی کردیم و هر داوطلب دارای یک صفحه اختصاصی یا منزلگاه اینترنتی است که تا پایان عمر همه اطلاعات آزمون های خود را بر اساس کد ملی در آن ثبت می کند و در دیگر آزمون ها و مراحل دیگر نیازی به تکمیل اطلاعات از ابتدا ندارد.

وی اضافه کرد: مرحله اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می شود و مرحله دوم در ۱۴ و ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد. با توجه به حل مسئله کرونا، آزمون ها در دو نوبت صبح و بعد از ظهر هر روز از آزمون برگزار می شوند. تعداد حوزه های امتحانی نیز نسبت به قبل تفاوتی ندارد. مامی داوطلبان می توانند بدون هیچ شرط و محدودیتی در دو نوبت شرکت کنند. برای پذیرش نهایی حداکثر نمره در نظر گرفته می شود.

همچنین وی خاطرنشان کرد: هر نوبت شرکت در آزمون به معنی گزینش دانشجو نیست و پذیرش تنها در مهرماه هر سال انجام می شود. نمرات آزمون های دی ماه و تیرماه برای دو سال اعتبار دارد و در واقع داوطلبان می توانند در ۴ نوبت در آزمون طی دو سال شرکت کنند و پذیرش و انتخاب رشته در هر مردادماه صورت می گیرد. ۴۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به همراه ۶۰ درصد نمره قطعی کنکور نمره و رتبه فرد را تشکیل می دهند.

پکیج آموزشی کنکور تجربی

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: تمامی داوطلبان کنکور باید توجه داشته باشند که از امسال هر داوطلب باید یک شماره موبایل مشخص داشته باشد تا کد شش رقمی تایید ورود به سامانه را دریافت کند. در واقع برای ورود به سامانه جامع آزمون ها نیاز است که کد تایید دریافت کنند و این اطلاعات برای ادامه فعالیت داوطلب آزمون بسیار حیاتی و مهم است. در مورد اطلاعات هویتی با ارائه کد ملی، اطلاعات فرد از سامانه ثبت احوال اخذ می شود. در نوبت های بعدی نیازی به اخذ اطلاعات از داوطلب نیست.

وی با تاکید بر موضوع معدل دیپلم گفت: تمامی داوطلبان دقت کنند که باید در درج معدل دقت کنند. وزیر علوم از ما خواسته است که خوداظهاری معدل از سوی داوطلب از سال آینده حذف شود و تمام تلاش ما این است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش دیگر داوطلب معدل خود را درج نکند و معدل به صورت سامانه ای از آموزش و پرورش اخذ شود.

پورعباس اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۱ نهایت همکاری با افرادی که مغایرت معدل داشتند صورت گرفت و با وجود اینکه گفته شده بود که پذیرش فرد باطل می شود اما سامانه به صورت هوشمند فرد را به نمره قبولی بعدی هدایت کرد و تا حدی مشکل حل شد. اما بخشی از داوطلبان برای پذیرش در رشته های بدون آزمون که تنها ملاک سوابق تحصیلی است معدل های بالاتر و غیر واقعی درج کرده بودند که این مسئله مشکلات جدی ایجاد کرد.

وی گفت: در نظر داشته باشیم که مغایرت معدل یعنی اینکه عدالت آموزشی رعایت نشده است و حق دیگری ضایع می شود و نظام آموزش عالی کشور با این مغایرت ها به مشکل بر می خورد.

پورعباس درباره اعلام نتایج آزمون های مراحل اول و دوم کنکور سراسری گفت: نتایج اولیه مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ که در دی ماه برگزار می شود تا قبل از پایان سال اعلام می شود و و نتایج اولیه مرحله دوم که در تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود نیز تا قبل از انتخاب رشته در مردادماه اعلام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که خواسته شده یک شماره موبایل مشخص برای هر داوطلب تعریف شود این است که داوطلب در هر مرحله یک پیامک دریافت می کند تا در انتها ثبت نام را انجام دهد. اما بسیاری از داوطلبان در کافی نت ها کارهای خود را انجام می دهند و به دلیل عدم دقت در این مکان ها افراد با مشکلات زیادی مواجه می شوند. بعضا حتی گروه آزمایشی و حتی شهر محل آزمون داوطلب اشتباه می شود و یا حتی کد ۱۶ رقمی ثبت نام دریافت نمی شود و داوطلب فکر می کند که ثبت نام کرده در حالی که مراحل را کامل پیش نرفته است.

وی یادآور شد: هزینه ثبت نام در مرحله اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ مبلغ ۱۳۰ هزار تومان به اضافه ۳ هزار تومان خدمات پیامکی است که این مبلغ براساس مصوبه دولت اخذ می شود.

رئیس سازمان سنجش درباره سوابق تحصیلی داوطلبان اضافه کرد: آموزش و پرورش رسما اعلام آمادگی کرده است که می تواند امتحانات نهایی را به صورت کشوری برگزار کند و از طریق سامانه، اطلاعات داوطلبان را به سازمان سنجش ارائه کند. ضمن اینکه کلاس دوازدهمی ها می توانند در آزمون دی ماه شرکت کنند و آزمون دروس اختصاصی را بدهند و هر زمان سوابق تحصیلی دریافت کردند در سامانه درج کنند چرا که پذیرش بعد از آزمون صورت نمی گیرد بنابراین فرصت دارند که خود را در آزمون دی ماه محک بزنند.

وی خاطرنشان کرد: تمامی افرادی که می خواهند ترمیم نمره انجام دهند و یا سوابق تحصیلی برای خود ایجاد کنند می توانند در آزمون های آموزش و پرورش که در سه نوبت دی، خرداد و شهریور برگزار می شود شرکت کنند و این روند را مرتب تکرار کنند تا سوابق تحصیلی را ایجاد کنند.

پکیج کنکور ریاضی

پورعباس درباره موضوع ماده ۵ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حدنصاب پذیرش در دانشگاه ها گفت: موضوع پذیرش از سنجش جدا است و موضوع حدنصاب دانشگاه ها هنوز در مرحله بررسی قرار دارد و برای کنکور ۱۴۰۲ اجرایی نشده و نخواهد شد. اگر آئین نامه اجرایی آن نهایی شد برای آزمون های ۱۴۰۳ به بعد خواهد بود. ضمن اینکه اکنون موضوع حدنصاب از سوی دانشگاه آزاد اجرا می شود و در واقع نمره و رتبه را از سنجش می گیرد و خود دانشگاه به غیر از چهار رشته پذیرش را انجام می دهد.

وی گفت: در این حرکت علمی دانشگاه ها باید خود را آماده کنند تا پس از اینکه داوطلب دو تا آزمون را انجام داد آنها نیز حدنصاب قبولی را اعلام کنند و در نهایت بر مبنای آن اطلاعات علمی که از داوطلب دارد در پذیرش دخالت داشته باشد که این کار تاکنون نهایی نشده است.

رئیس سازمان سنجش اظهار داشت: درباره افرادی که دیپلمه های نظام قدیم و یا نظام جدید هستند ملاک داشتن و یا ایجاد سوابق تحصیلی است که این افراد می توانند در آزمون های ترمیمی شرکت کنند.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برنامه زمانی کنکورهای سال ۱۴۰۳ اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی آزمون های کشوری برای سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد و بر اساس این تقویم کنکور ۱۴۰۳ هم دوبار برگزار می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

شیوه برگزاری کنکور تیرماه بدون تغییر است

عبدالرسول پورعباس: کنکور تیرماه بدون تغییر است

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

واکنش شورای عای انقلاب فرهنگی به مسمومیت سریالی دانش آموزان

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر را محکوم کرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دستور کار کمیسیون آموزش

اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، بررسی طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را در دستور کار خود دارند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی تغییرات مصوبه کنکور سال های 1400 و 1401

بررسی هشت تغییر مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در فاصله دو مصوبه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

نکات کلیدی برای پذیرفته شدگان نهایی کنکور

پذیرفته شدگان اولیه نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لازم است چهار نکته کلیدی برای پذیرش نهایی در این آزمون را بدانند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.