زیرصد سنجش

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی

کم شدن استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی
کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی یک دل‌نگرانی جدی است که مسئولین و کارشناسان حوزه نظام آموزشی کشور را درگیر خود کرده‌است.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی و به طبع استقبال کم آن‌ها از رشته ریاضی در تحصیلات تکمیلی و مقاطع آموزش عالی یک دل‌نگرانی جدی است که مدت‌هاست مسئولین و کارشناسان حوزه نظام آموزشی کشور را درگیر خود کرده‌است. این مشکل به‌حدی است که باعث تعطیلی رشته ریاضی در خیلی از دبیرستان‌ها شده‌است. به‌طورکلی طبق آمارها سهم رشته ریاضی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ حدود ۱۴/۷ درصد بوده و سهم این رشته هم در سال‌های ۹۰۱۳۹۱-۱۳۹۲ حدود ۲۸/۶ درصد برآورد شده‌است.

تعداد داوطلبان رشته ریاضی هم در کنکور سال جاری  نسبت‌به سال گذشته حدود ده‌درصد کاهش داشته‌ که این‌موضوع می‌تواند کشور را با بحران‌های زیادی روبرو سازد. به‌همین دلیل لازم است مسئولین به فکر راه چاره باشند و مجددا زیرساخت‌های لازم را برای ورود دانش‌آموزان به رشته ریاضی فراهم کنند.

علت استقبال کم دانش‌آموزان از رشته ریاضی و فیزیک چیست؟

مادر ادامه به بررسی علت کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی می‌پردازیم:

تمایل دانش‌آموزان به رشته تجربی به امید قبولی در رشته‌های پزشکی

امروز بازار رقابت در کنکور سراسری بسیار داغ است و تقریباً تمام دانش‌آموزان به‌دنبال کسب نمره قبولی برای ورود به رشته پزشکی هستند. این‌موضوع فشار زیادی به دانش‌آموزان و خانواده‌ها وارد کرده و باعث شده تا صندلی‌های کنکور ریاضی خالی بماند. اما آیا تمامی این دانش‌آموزان وارد رشته پزشکی می‌شوند؟ مسلماً نه!

به‌طورکلی از هر ۱۰۶ دانش‌آموزی که در کنکور سراسری تجربی شرکت می‌کنند، تنها یک نفر برای رشته پزشکی پذیرفته می‌شود. این‌موضوع بار روانی سنگینی بر دوش دانش‌آموزان دارد و می‌تواند به آن‌ها آسیب‌های روحی زیادی وارد کنید. اشتیاق دانش‌آموزان برای ورود به رشته‌های پزشکی به‌حدی است که بسیاری از آن‌ها تا چند سال پشت کنکور می‌مانند، به امید این‌که نمره لازم برای ورود به این رشته‌ها را کسب کنند.

نبود شغل مناسب و مرتبط بعد از تحصیل

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی می‌تواند به این دلیل باشد که تعدادی افراد استخدامی در رشته‌های مهندسی و علوم پایه بسیار کم شده است. این‌موضوع باعث شده که بسیاری از افراد قید رشته‌های علوم پایه را بزنند و از همان ابتدا رشته تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

تمایل جوانان به رشته‌های پول‌ساز مثل رشته‌های پزشکی

بسیاری از رشته‌های پزشکی مانند دندان‌پزشکی و تخصص‌های پزشکی، هنوز درآمدهای خود را دارند. این‌موضوع باعث شده تا خیلی از افراد متقاضی ورود به رشته‌های پول‌ساز مانند دندان‌پزشکی باشند و به‌خاطر آن در کنکور تجربی شرکت کنند.

سخن پایانی کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی

بستر گرایش دانش‌آموزان به رشته ریاضی باید از همان سال‌های اول ابتدایی فراهم شود. زیرا بسیاری از افراد در مقطع ابتدایی، از درس ریاضی به‌عنوان یک درس دشوار یاد می‌کنند. از دلایل این‌موضوع می‌توان به این‌مورد اشاره کرد که درس ریاضی مطابق با سبک یادگیری دانش‌آموزان در مدارس آموزش داده نمی‌شود و به‌همین دلیل این درس به یک درس دشوار و سخت برای آن‌ها تبدیل شده‌است. با توجه به این‌که ریاضی یک درس پلکانی محسوب می‌شود و آموزش‌های سال‌های اول ابتدایی بر سال‌های دیگر هم تاثیر می‌گذارد، باید به‌طور اساسی به تصحیح آموزش ریاضی در سال‌های ابتدایی آموزش پرداخت.

اگر این موضوع از سال‌های نخست تحصیل افراد تصحیح نشود، بر فهم درست دانش‌آموزان از ساختارهای منطقی تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که دانش‌آموزان حتی در دوران دبیرستان هم با درس ریاضیات مشکل داشته باشند و علاقه کمتری به آن نشان دهند. پس دولت باید به فکر یک برنامه‌ریزی دقیق باشد و  مشکل کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی را از همان سال‌های ابتدایی آموزش مورد بررسی قرار دهد.

پکیج های آموزشی  
زیر 100 سنجش

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

ماجرای حذف دروس عمومی از کنکور

ماجرای حذف دروس عمومی از کنکور و مصوبات جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دروس امتحانات نهایی برای محاسبه سوابق تحصیلی گروه هنر

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از تعیین دروس امتحانات نهایی برای محاسبه سوابق تحصیلی شرکت‌کنندگان کنکور سراسری گروه هنر خبر داده است.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

جزییات طرح اصلاح قانون کنکور

نماینده مجلس: دنبال «تأثیر مثبت» معدل و بازگشت دروس عمومی به کنکور هستیم.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاح قانون کنکور به آزمون دی ماه نمی‌رسد

تلاش‌های بسیاری برای تصویب طرح اصلاح کنکور در مجلس انجام شد اما با توجه به فرآیند قانونگذاری تصویب این طرح به آزمون دی‌ماه نمی‌رسد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تجمع داوطلبان کنکور 1401 مقابل وزارت علوم

گروهی از داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ که در آزمون مجدد سازمان سنجش شرکت کرده بودند، در اعتراض به برگزاری این آزمون، ۲۹ آبان در مقابل وزارت علوم تجمع کردند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

چند توصیه به کنکوری های دی ماه

زارعی: دانش آموزان دوازدهم تمرکز خود را بر امتحانات نهایی بگذارند!
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.