زیرصد سنجش

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی

کم شدن استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی
کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی یک دل‌نگرانی جدی است که مسئولین و کارشناسان حوزه نظام آموزشی کشور را درگیر خود کرده‌است.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی و به طبع استقبال کم آن‌ها از رشته ریاضی در تحصیلات تکمیلی و مقاطع آموزش عالی یک دل‌نگرانی جدی است که مدت‌هاست مسئولین و کارشناسان حوزه نظام آموزشی کشور را درگیر خود کرده‌است. این مشکل به‌حدی است که باعث تعطیلی رشته ریاضی در خیلی از دبیرستان‌ها شده‌است. به‌طورکلی طبق آمارها سهم رشته ریاضی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ حدود ۱۴/۷ درصد بوده و سهم این رشته هم در سال‌های ۹۰۱۳۹۱-۱۳۹۲ حدود ۲۸/۶ درصد برآورد شده‌است.

تعداد داوطلبان رشته ریاضی هم در کنکور سال جاری  نسبت‌به سال گذشته حدود ده‌درصد کاهش داشته‌ که این‌موضوع می‌تواند کشور را با بحران‌های زیادی روبرو سازد. به‌همین دلیل لازم است مسئولین به فکر راه چاره باشند و مجددا زیرساخت‌های لازم را برای ورود دانش‌آموزان به رشته ریاضی فراهم کنند.

علت استقبال کم دانش‌آموزان از رشته ریاضی و فیزیک چیست؟

مادر ادامه به بررسی علت کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی می‌پردازیم:

تمایل دانش‌آموزان به رشته تجربی به امید قبولی در رشته‌های پزشکی

امروز بازار رقابت در کنکور سراسری بسیار داغ است و تقریباً تمام دانش‌آموزان به‌دنبال کسب نمره قبولی برای ورود به رشته پزشکی هستند. این‌موضوع فشار زیادی به دانش‌آموزان و خانواده‌ها وارد کرده و باعث شده تا صندلی‌های کنکور ریاضی خالی بماند. اما آیا تمامی این دانش‌آموزان وارد رشته پزشکی می‌شوند؟ مسلماً نه!

به‌طورکلی از هر ۱۰۶ دانش‌آموزی که در کنکور سراسری تجربی شرکت می‌کنند، تنها یک نفر برای رشته پزشکی پذیرفته می‌شود. این‌موضوع بار روانی سنگینی بر دوش دانش‌آموزان دارد و می‌تواند به آن‌ها آسیب‌های روحی زیادی وارد کنید. اشتیاق دانش‌آموزان برای ورود به رشته‌های پزشکی به‌حدی است که بسیاری از آن‌ها تا چند سال پشت کنکور می‌مانند، به امید این‌که نمره لازم برای ورود به این رشته‌ها را کسب کنند.

نبود شغل مناسب و مرتبط بعد از تحصیل

کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی می‌تواند به این دلیل باشد که تعدادی افراد استخدامی در رشته‌های مهندسی و علوم پایه بسیار کم شده است. این‌موضوع باعث شده که بسیاری از افراد قید رشته‌های علوم پایه را بزنند و از همان ابتدا رشته تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

تمایل جوانان به رشته‌های پول‌ساز مثل رشته‌های پزشکی

بسیاری از رشته‌های پزشکی مانند دندان‌پزشکی و تخصص‌های پزشکی، هنوز درآمدهای خود را دارند. این‌موضوع باعث شده تا خیلی از افراد متقاضی ورود به رشته‌های پول‌ساز مانند دندان‌پزشکی باشند و به‌خاطر آن در کنکور تجربی شرکت کنند.

سخن پایانی کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی

بستر گرایش دانش‌آموزان به رشته ریاضی باید از همان سال‌های اول ابتدایی فراهم شود. زیرا بسیاری از افراد در مقطع ابتدایی، از درس ریاضی به‌عنوان یک درس دشوار یاد می‌کنند. از دلایل این‌موضوع می‌توان به این‌مورد اشاره کرد که درس ریاضی مطابق با سبک یادگیری دانش‌آموزان در مدارس آموزش داده نمی‌شود و به‌همین دلیل این درس به یک درس دشوار و سخت برای آن‌ها تبدیل شده‌است. با توجه به این‌که ریاضی یک درس پلکانی محسوب می‌شود و آموزش‌های سال‌های اول ابتدایی بر سال‌های دیگر هم تاثیر می‌گذارد، باید به‌طور اساسی به تصحیح آموزش ریاضی در سال‌های ابتدایی آموزش پرداخت.

اگر این موضوع از سال‌های نخست تحصیل افراد تصحیح نشود، بر فهم درست دانش‌آموزان از ساختارهای منطقی تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که دانش‌آموزان حتی در دوران دبیرستان هم با درس ریاضیات مشکل داشته باشند و علاقه کمتری به آن نشان دهند. پس دولت باید به فکر یک برنامه‌ریزی دقیق باشد و  مشکل کم شدن میزان استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی را از همان سال‌های ابتدایی آموزش مورد بررسی قرار دهد.

پکیج های آموزشی  
زیر 100 سنجش

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برنامه زمانی کنکورهای سال ۱۴۰۳ اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی آزمون های کشوری برای سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد و بر اساس این تقویم کنکور ۱۴۰۳ هم دوبار برگزار می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

شیوه برگزاری کنکور تیرماه بدون تغییر است

عبدالرسول پورعباس: کنکور تیرماه بدون تغییر است

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

واکنش شورای عای انقلاب فرهنگی به مسمومیت سریالی دانش آموزان

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر را محکوم کرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دستور کار کمیسیون آموزش

اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، بررسی طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را در دستور کار خود دارند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی تغییرات مصوبه کنکور سال های 1400 و 1401

بررسی هشت تغییر مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در فاصله دو مصوبه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

نکات کلیدی برای پذیرفته شدگان نهایی کنکور

پذیرفته شدگان اولیه نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لازم است چهار نکته کلیدی برای پذیرش نهایی در این آزمون را بدانند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.