زیرصد سنجش

نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنکور

نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنـکور
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق و تشخیص سؤالات موضوع این آزمون (کنکور سراسری) با برنامه درسی ملی و محتوای کتب درسی، تعیین می‌شود

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

با توجه به اهمیت نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنکور، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی موضوع «ضرورت نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بر طراحی سوالات آزمون سراسری پرداخته است.

سازمان سنجش آموزش کشور همواره مدعی است که سوالات کنکور از متن کتاب های درسی طرح می شوند، حال آنکه بررسی سوالات کنکور نشان از چیز دیگری دارد.

یکی از مسائلی که هر سال داوطلبان و کارشناسان آموزشی مطرح می کنند، سختی بیش از حد سوالات یک یا چند درس در کنکور و شبهه طراحی سوالات آزمون خارج از کتاب های درسی و فراتر از آن است.

سازمان سنجش همواره بر این موضوع تاکید داشته است که سوالات از محتوای کتاب های درسی طرح شده و داوطلبان در صورت فهم عمیق و تسلط کافی بر مفاهیم قادر به پاسخگویی سوالات خواهند بود.

اما از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش، ادعای داوطلبان را مبنی بر اینکه برخی سوالات خارج از محتوای کتب درسی طراحی شده‌اند تأیید می‌کند.

در این میان بین «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» به عنوان متولی کتاب‌های درسی رسمی و «سازمان سنجش آموزش کشور» توافقاتی درخصوص تعیین و معرفی منابع آزمون وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طراحی سؤال‌های آزمون سراسری خارج از محتوای کتب درسی مصوب موجب کم ارزش شدن محتوای کتاب‌ها، دور شدن مدارس از اهداف آموزشی و تربیتی، بی انگیزگی دانش‌آموزان در توجه به کتاب‌های درسی و جایگزین شدن کتاب‌های کمک درسی می‌شود.

پکیج-آموزشی-کنکور
 

با توجه به اهمیت طرح سوالات کنکور از کتاب های درسی مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد اضافه شدن یک بند به قانون سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تعیین سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق سوالات کنکور با کتاب‌های درسی را تدوین کرد.

متن تبصره پیشنهادی به شرح زیر است:

«سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق و تشخیص سؤالات موضوع این آزمون (کنکور سراسری) با برنامه درسی ملی و محتوای کتب درسی، تعیین می‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است در طراحی سؤالات نظرات و پیشنهادات این سازمان را اعمال نماید.

همچنین، سازمان مکلف است پس از برگزاری آزمون نسبت به حذف سؤالات دارای اشکال به تشخیص «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» و اعمال تأثیر مثبت آنها اقدام کند.

سؤالات دارای اشکال ظرف مدت حداکثر 10 روز پس از برگزاری آزمون توسط سازمان به صورت عمومی منتشر می‌شود.»

 

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کارنامه سبز کنکور سراسری 1401 منتشر شد

با اعلام سایت اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ می‌توانند برای مشاهده کارنامه نهایی به سایت این سازمان مراجعه کنند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

زمان انتشار کارنامه نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۱ اعلام شد

کارنامه نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۱ برای تمامی داوطلبان امروز ۶ مهرماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای مشمولان پذیرفته شده در دانشگاه‌ها را تشریح کرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

اعلام جزئیات محاسبه سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲

حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی برای رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی، ۲۶ درصد عمومی ۱۴ درصد تخصصی در سال 1402 می باشد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

لغو قبولی برخی پذیرفته شدگان کنکور سراسری

اطلاعیه مهم سازمان سنجش درباره لغو قبولی برخی پذیرفته شدگان کنکور سراسری منتشر شد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

انتشار کارنامه کنکوری‌ها تا ۶ مهر

با اعلام نتایج نهایی کنکور 1401، سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد انتشار کارنامه کنکوری‌ها تا ۶ مهر صورت می پذیرد.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.