زیرصد سنجش

نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنکور

نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنـکور
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق و تشخیص سؤالات موضوع این آزمون (کنکور سراسری) با برنامه درسی ملی و محتوای کتب درسی، تعیین می‌شود

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

با توجه به اهمیت نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنکور، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی موضوع «ضرورت نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بر طراحی سوالات آزمون سراسری پرداخته است.

سازمان سنجش آموزش کشور همواره مدعی است که سوالات کنکور از متن کتاب های درسی طرح می شوند، حال آنکه بررسی سوالات کنکور نشان از چیز دیگری دارد.

یکی از مسائلی که هر سال داوطلبان و کارشناسان آموزشی مطرح می کنند، سختی بیش از حد سوالات یک یا چند درس در کنکور و شبهه طراحی سوالات آزمون خارج از کتاب های درسی و فراتر از آن است.

سازمان سنجش همواره بر این موضوع تاکید داشته است که سوالات از محتوای کتاب های درسی طرح شده و داوطلبان در صورت فهم عمیق و تسلط کافی بر مفاهیم قادر به پاسخگویی سوالات خواهند بود.

اما از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش، ادعای داوطلبان را مبنی بر اینکه برخی سوالات خارج از محتوای کتب درسی طراحی شده‌اند تأیید می‌کند.

در این میان بین «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» به عنوان متولی کتاب‌های درسی رسمی و «سازمان سنجش آموزش کشور» توافقاتی درخصوص تعیین و معرفی منابع آزمون وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طراحی سؤال‌های آزمون سراسری خارج از محتوای کتب درسی مصوب موجب کم ارزش شدن محتوای کتاب‌ها، دور شدن مدارس از اهداف آموزشی و تربیتی، بی انگیزگی دانش‌آموزان در توجه به کتاب‌های درسی و جایگزین شدن کتاب‌های کمک درسی می‌شود.

پکیج-آموزشی-کنکور
 

با توجه به اهمیت طرح سوالات کنکور از کتاب های درسی مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد اضافه شدن یک بند به قانون سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تعیین سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق سوالات کنکور با کتاب‌های درسی را تدوین کرد.

متن تبصره پیشنهادی به شرح زیر است:

«سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق و تشخیص سؤالات موضوع این آزمون (کنکور سراسری) با برنامه درسی ملی و محتوای کتب درسی، تعیین می‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است در طراحی سؤالات نظرات و پیشنهادات این سازمان را اعمال نماید.

همچنین، سازمان مکلف است پس از برگزاری آزمون نسبت به حذف سؤالات دارای اشکال به تشخیص «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» و اعمال تأثیر مثبت آنها اقدام کند.

سؤالات دارای اشکال ظرف مدت حداکثر 10 روز پس از برگزاری آزمون توسط سازمان به صورت عمومی منتشر می‌شود.»

 

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

فروش سوالات امتحان نهایی | بازار داغ خردادماه

بازار داغ فروش سوالات امتحانات نهایی!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟ اعلام نظر نهایی در شهریور

پورعباس، در رابطه با این که کنکور 1403 چگونه برگزار می شود گفت: ملاک عمل فعلا مصوبه شوراست، اما اعلام نظر نهای در شهریو صورت می گیرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

هشدار سازمان سنحش به داوطلبان کنکور

ارسال مدارک، پرداخت وجه و تبانی به هر شکل در گروه های تقلب فضای مجازی موجب محرومیت در آزمون سراسری می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار میشود؟

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی حواشی مصوبات کنکور

بررسی حواشی مصوبات کنکور در عملکرد مدارس و معلمان و دانش آموزان

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورا

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.