زیرصد سنجش

نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنکور

نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنـکور
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق و تشخیص سؤالات موضوع این آزمون (کنکور سراسری) با برنامه درسی ملی و محتوای کتب درسی، تعیین می‌شود

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

با توجه به اهمیت نظارت آموزش و پرورش بر طراحی سوالات کنکور، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی موضوع «ضرورت نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بر طراحی سوالات آزمون سراسری پرداخته است.

سازمان سنجش آموزش کشور همواره مدعی است که سوالات کنکور از متن کتاب های درسی طرح می شوند، حال آنکه بررسی سوالات کنکور نشان از چیز دیگری دارد.

یکی از مسائلی که هر سال داوطلبان و کارشناسان آموزشی مطرح می کنند، سختی بیش از حد سوالات یک یا چند درس در کنکور و شبهه طراحی سوالات آزمون خارج از کتاب های درسی و فراتر از آن است.

سازمان سنجش همواره بر این موضوع تاکید داشته است که سوالات از محتوای کتاب های درسی طرح شده و داوطلبان در صورت فهم عمیق و تسلط کافی بر مفاهیم قادر به پاسخگویی سوالات خواهند بود.

اما از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش، ادعای داوطلبان را مبنی بر اینکه برخی سوالات خارج از محتوای کتب درسی طراحی شده‌اند تأیید می‌کند.

در این میان بین «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» به عنوان متولی کتاب‌های درسی رسمی و «سازمان سنجش آموزش کشور» توافقاتی درخصوص تعیین و معرفی منابع آزمون وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طراحی سؤال‌های آزمون سراسری خارج از محتوای کتب درسی مصوب موجب کم ارزش شدن محتوای کتاب‌ها، دور شدن مدارس از اهداف آموزشی و تربیتی، بی انگیزگی دانش‌آموزان در توجه به کتاب‌های درسی و جایگزین شدن کتاب‌های کمک درسی می‌شود.

پکیج-آموزشی-کنکور
 

با توجه به اهمیت طرح سوالات کنکور از کتاب های درسی مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد اضافه شدن یک بند به قانون سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تعیین سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق سوالات کنکور با کتاب‌های درسی را تدوین کرد.

متن تبصره پیشنهادی به شرح زیر است:

«سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان مرجع تطبیق و تشخیص سؤالات موضوع این آزمون (کنکور سراسری) با برنامه درسی ملی و محتوای کتب درسی، تعیین می‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است در طراحی سؤالات نظرات و پیشنهادات این سازمان را اعمال نماید.

همچنین، سازمان مکلف است پس از برگزاری آزمون نسبت به حذف سؤالات دارای اشکال به تشخیص «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» و اعمال تأثیر مثبت آنها اقدام کند.

سؤالات دارای اشکال ظرف مدت حداکثر 10 روز پس از برگزاری آزمون توسط سازمان به صورت عمومی منتشر می‌شود.»

 

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دستگیری فروشنده سوالات کنکور در تهران

رییس پلیس فتای غرب استان تهران از دستگیری فروشنده سوالات جعلی کنکور در تهران خبر داد!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برگزاری نخستین کنکور هوشمند در بهمن ماه

معاون امور آزمون‌های سازمان‌ سنجش آموزش کشور از برگزاری کنکور هوشمند به صورت آزمایشی در دو استان در بهمن‌ماه امسال خبر داد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدودا ۲ هفته پس از اتمام مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور به صورت اینترنتی اعلام خواهد شد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

منع ثبت نام دختران افغان در کنکور 1402

وزارت تحصیلات عالی طالبان در نامه‌ای به دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی افغانستان، ثبت‌نام دختران در آزمون کنکور سال ۱۴۰۲ را ممنوع اعلام کرد

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تعلیق اجرای مصوبه کنکوری بنا بر دستور رییس جمهور؟!

آیا اجرای مصوبه کنکوری تعلیق می شود؟

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

پاسخنامه اولیه کنکور دی ماه

کلید اولیه سوالات نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ در سایت سازمان سنجش منتشر شد.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.