زیرصد سنجش

مصوبه جدید کنکور/مزایا و ایرادها

مزایا و معایب مصوبه جدید کنکور
بررسی برخی از مزایا و معایب مصوبه جدید کنکور

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مصوبه جدید کنکور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد و نگرانی‌ها و دغدغه‌های دانش ‌آموزان و خانواده‌ها را افزایش داد. در این مصوبه جدید کنکور  هر سال دو بار برگزار شده و همچنین ضریب نفوذ کنکور به چهل درصد کاهش یافته است.

این تغییر در نحوه برگزاری کنکور و سنجش علمی دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه‌ها را دارند موافقان و مخالفان زیادی دارد که در ادامه نگاهی به آن خواهیم داشت.

تاریخچه مصوبه جدید کنکور

اخبار کنکور و سازمان سنجش همیشه در صدر اخبار علمی کشور قرار دارد و تغییرات کنکور و نحوه برگزاری آن سالیان طولانی است که ذهن دانش آموزان و خانواده‌های آنها را به خود مشغول کرده است.

تقریبا از دو دهه قبل بحث حذف کنکور و یا تغییر روش برگزاری آن مطرح شد. در این میان کمیسیون آموزش و نمایندگان مجلس، شورای عالی انقلاب، سازمان سنجش و وزارت علوم از اصلی‌ترین سازمان‌ها و نهادهایی هستند که در این رابطه اعمال نظر کرده و هرکدام براساس نظرات خود سعی می‌کردند تا قوانین برگزاری بزرگترین آزمون علمی کشور را تغییر بدهند.

تغییرات کنکور 1402

اساتید دانشگاه و همچنین مشاوران آموزشی و فعالان در حوزه آمادگی دانش آموزان برای برگزاری کنکور نیز نظراتی داشتند که هرکدام براساس قدرت نفوذ خود سعی داشتند تا نظرات خود را در این رابطه بر روی قوانین اعمال کنند.

اما در سال‌های اخیر بالاخره تغییر در کنکور آغاز شد و با اضافه شدن ضریب معدل آزمون‌های سال‌های دبیرستان به نمره کسب شده در کنکور، پس از چند دهه کنکور تغییر کرد.

اما با مصوبه جدید می‌تواند گفت که این تغییرات به اوج خود رسیده و حالا می‌توان گفت که نمرات کسب شده در دوره دبیرستان اهمیت بیشتری نسبت به کنکور پیدا کرده و با حذف دروس عمومی از آن  کنکور تفاوت بیشتری  نسبت به گذشته پیدا کرده است.

مزایا و معایب مصوبه جدید کنکور

هر قانونی حتی اگر به بهترین نحو تنظیم شده باشد، می‌تواند در کنار مزایای خود معایبی نیز داشته باشد. هرچند که مزایا و معایب یک قانون پس از اجرایی شدن آن به خوبی مشخص خواهد شد. اما پیش بینی این موارد با استفاده از نظرات کارشناسی سخت نیست که در ادامه به نمونه‌هایی از آن خواهیم پرداخت.

کاهش استرس دانش آموزان

با مصوبه جدید مقررشد تا کنکور 2 بار در سال برگزار شود. این موضوع در صورت عملی شدن و اجرای درست درصد قابل توجهی از استرس دانش آموزان را کاهش خواهد داد.

بسیاری از افراد در زمان برگزاری آزمون ممکن بود با مشکلات ناخواسته‌ای روبرو شده و در نتیجه یک سال از عمر آنها تا آزمون بعدی هدر می‌رفت. این موضوع باعث می‌شد تا اضطراب در روزهای نزدیک به کنکور به اوج خود رسیده و مشکلات دانش آموزان و خانواده‌ها را افزایش بدهد.

حذف فنون کنکور و افزایش اهمیت سطح علمی

بسیاری از کارشناسان معتقدند که شرکت در کنکور بیش از آنکه نیاز به دانش علمی داشته باشد، نیاز به فراگیری فنون آزمون کنکور دارد. به همین دلیل سطح علمی در پشت پوششی از فنون ناکارآمد باقی مانده و دانش آموزان از لحاظ علمی مورد سنجش قرار نمی‌گیرند.

اما حالا با افزایش ضریب نمرات دوره دبیرستان این مشکل برطرف شده و سطح علمی برای ورود به دانشگاه‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

قطعا با افزایش اهمیت یادگیری مفهومی و عمیق مطالب درسی، اهمیت انتخاب منابع آموزشی بیش از قبل خواهد بود.

احتمال تقلب بیشتر، بزرگترین عیب مصوبه جدید کنکور

از بین معایبی که برای مصوبه جدید کنکور بیان می‌شود امکان تقلب در سنجش علمی دانش آموزان از اهمیت بیشتری برخوردار است. مخالفان این مصوبه معتقدند مدارس و مخصوصا مدارس غیر دولتی برای کسب رضایت اولیای دانش آموزان ممکن است در نمره‌های کسب شده توسط دانش آموزان در دوره دبیرستان تغییراتی را ایجاد کنند و این موضوع عدالت آموزشی را زیر سوال خواهد برد.

حذف دروس عمومی از کنکور، بی توجهی به دروس مهمی چون ادبیات فارسی و زبان انگلیسی

حذف دروس عمومی از آزمون کنکور از دید بسیاری از کارشناسان آموزشی، تصمیم اشتباهی ست. این مسئله باعث کاهش توجه دانش آموزان به دروس مهم و تاثیر گذاری چون ادبیات فارسی و زبان انگلیسی خواهد شد. این مسئله نگرانی های زیادی را بین کارشناسان آموزشی و به ویژه اساتید ادبیات فارسی ایجاد کرده است.

وجود شک و شبه در امکان اجرای صحیح این مصوبه

با توجه به زیرساخت های نظام آموزشی و امکانات آموزش و پرورش، بسیاری بر این باورند که این مصوبه برای کنکور 1402 قابلیت اجرای صحیح ندارد. و در پی آن بیم آن می رود که در صورت عدم اجرای درست مصوبه، اجرای آن در سال های بعد با مشکل مواجه شود. بروز چنین اتفاقی قطعا تبعات زیادی در جامعه به ویژه بین دانش آموزان در پی خواهد داشت.

جمع بندی

هرچند به ظاهر مصوبه جدید کنکور می‌تواند بسیاری از معضلات دانش آموزان را کاهش بدهد، اما اگر به خوبی مدیریت نشده و جوانب مختلف آن بررسی نشود، می‌تواند به معضل جدید و بدتری برای دانش آموزان و خانواده‌های آنها تبدیل شود.

امید است که دولت و سایر نهادهای مرتبط در این زمینه به درستی همه مسائل را بررسی کرده و با مدیریت خوبی بتوانند این مصوبه جدید را اجرا کنند

پکیج های آموزشی  
زیر 100 سنجش

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

ماجرای حذف دروس عمومی از کنکور

ماجرای حذف دروس عمومی از کنکور و مصوبات جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دروس امتحانات نهایی برای محاسبه سوابق تحصیلی گروه هنر

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از تعیین دروس امتحانات نهایی برای محاسبه سوابق تحصیلی شرکت‌کنندگان کنکور سراسری گروه هنر خبر داده است.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

جزییات طرح اصلاح قانون کنکور

نماینده مجلس: دنبال «تأثیر مثبت» معدل و بازگشت دروس عمومی به کنکور هستیم.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاح قانون کنکور به آزمون دی ماه نمی‌رسد

تلاش‌های بسیاری برای تصویب طرح اصلاح کنکور در مجلس انجام شد اما با توجه به فرآیند قانونگذاری تصویب این طرح به آزمون دی‌ماه نمی‌رسد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تجمع داوطلبان کنکور 1401 مقابل وزارت علوم

گروهی از داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ که در آزمون مجدد سازمان سنجش شرکت کرده بودند، در اعتراض به برگزاری این آزمون، ۲۹ آبان در مقابل وزارت علوم تجمع کردند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

چند توصیه به کنکوری های دی ماه

زارعی: دانش آموزان دوازدهم تمرکز خود را بر امتحانات نهایی بگذارند!
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.