زیرصد سنجش

حذف دروس عمومی کنکور- مجلس تصمیم گیرنده ی نهایی است یا شورای عالی انقلاب فرهنگی؟

حذف دروس عمومی از کنکور
حذف دروس عمومی کنکور- مجلس تصمیم گیرنده ی نهایی است یا شورای عالی انقلاب فرهنگی؟

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در ارتباط با کنکور بحث داغ این روزها، مصوبه ی جدید شورای عالی انقلای فرهنگی در ارتباط با شیوه ی برگزاری کنکور و حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. این مصوبه واکنش های زیادی را در پی داشته است. تعدادی از دانش آموزان از اینکه تعداد دروس کنکور کاهش یافته استقبال کرده اند و عده ای دیگر که به درصد بالای دروس عمومی برای قبولی در کنکور دل خوش کرده بودند نسبت به این مصوبه معترض هستند. از سوی دیگر اساتید درس ادبیات فارسی در حمایت از اهمیت این درس کارزار درخواست بازبینی حذف درس ادبیات را به راه انداخته اند. در این حال، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از عضو کیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از پایه‌های معرفتی در دروس عمومی است؛ اگر تخصص را بتوانیم ایجاد کنیم اما تعهد به وجود نیاید، نظام آموزشی دچار مشکل می‌شود و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. این کمیسیون درباره موضوع حذف دروس عمومی کنکور تصمیم‌گیری می‌کند. ادبیات و زبان فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی، عربی و زبان خارجی، درس‌های عمومی کنکور سراسری هستند. در نشست علنی 21 اردیبهشت امسال، جبار کوچکی نژاد، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص حذف دروس عمومی از کنکور سراسری سال آینده را خلاف قانون مجلس داشت. در پاسخ به نماینده ی رشت، علی نیکزاد نایب رییس مجلس از رییس کمیسیون آموزش درخواست برگزاری یک جلسه اضطراری نمود تا مصوبه ی مجلس ملاک عمل قرار بگیرد.

در همین رابطه بخوانید: تاثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟

در ادامه ی گمانه زنی ها در رابطه با “بازگشت دروس عمومی به کنکور و حذف تأثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی” 15 تیر ماه امسال دبیر شوارای عالی انقلاب فرهنگی به خبرنگار مهر گفت هیچ چیزی تغییر نمی کند و مصوبه این شورا برای کنکور سال آینده اجرا خواهد شد. در همین حال سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت گویی که 13 تیرماه انجام شد اعلام کرد مصوبه ی مذکور شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنکور 1402 اعمال نمی شود. آقای خضریان گفت در نشستی که نهم تیر ماه کمیسیونش با آقای رئیسی، رئیس جمهور داشته است، تصمیم گرفته شده مصوبه این شورا پس از ۱۵ تیر ماه ابلاغ شود تا در کنکور ۱۴۰۲ اثر نگذارد. در ترکیب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس قوه مجریه، رئیس این شورا هم هست.

در صورت ابلاغ مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ممکن است طرح سوال از رییس جمهور اتفاق بیافتد.

احمد نادری، یکی از اعضای کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس در روزهای گذشته گفته: « شورای عالی انقلاب فرهنگی، معلمان و دانش آموزان را نگران کرده و «مصوبه‌اش را در کش‌وقوس با مجلس و گوش ندادن به حرف نمایندگان، با قلدری جلو برده است.» او گفته شورای عالی انقلاب فرهنگی به هیچ کجا پاسخگو نیست. نادری همچنین هفته ی پیش گفت رییس جمهور به اصرار نمایندگان مجلس ابلاغ مصوبه شورا را متوقف کرده «اما اگر این مصوبه ابلاغ شود، ممکن است نمایندگان به سمت طرح سؤال از رئیس جمهور حرکت کنند.» آقای فلاحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت «ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع کنکور مورد اعتراض کمیسیون هم هست. این مسائل کار‌های کارشناسی دقیق‌تری می‌خواهند؛ تصمیم گیری درباره کنکور به این سادگی نیست و باید ۱۲پایه بازنگری شوند تا ملاکی برای ارزیابی دانش آموزان قرار بگیرد.»

پکیج آموزشی  
زیر صد سنجش

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دروس امتحانات نهایی برای محاسبه سوابق تحصیلی گروه هنر

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از تعیین دروس امتحانات نهایی برای محاسبه سوابق تحصیلی شرکت‌کنندگان کنکور سراسری گروه هنر خبر داده است.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

جزییات طرح اصلاح قانون کنکور

نماینده مجلس: دنبال «تأثیر مثبت» معدل و بازگشت دروس عمومی به کنکور هستیم.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاح قانون کنکور به آزمون دی ماه نمی‌رسد

تلاش‌های بسیاری برای تصویب طرح اصلاح کنکور در مجلس انجام شد اما با توجه به فرآیند قانونگذاری تصویب این طرح به آزمون دی‌ماه نمی‌رسد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تجمع داوطلبان کنکور 1401 مقابل وزارت علوم

گروهی از داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ که در آزمون مجدد سازمان سنجش شرکت کرده بودند، در اعتراض به برگزاری این آزمون، ۲۹ آبان در مقابل وزارت علوم تجمع کردند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

چند توصیه به کنکوری های دی ماه

زارعی: دانش آموزان دوازدهم تمرکز خود را بر امتحانات نهایی بگذارند!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مشخص شد

موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود، قبلا تاثیر سوابق، مثبت بود اما مثبت خنثی‌ بود.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.