زیرصد سنجش

حذف دروس عمومی کنکور- مجلس تصمیم گیرنده ی نهایی است یا شورای عالی انقلاب فرهنگی؟

حذف دروس عمومی از کنکور
حذف دروس عمومی کنکور- مجلس تصمیم گیرنده ی نهایی است یا شورای عالی انقلاب فرهنگی؟

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در ارتباط با کنکور بحث داغ این روزها، مصوبه ی جدید شورای عالی انقلای فرهنگی در ارتباط با شیوه ی برگزاری کنکور و حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. این مصوبه واکنش های زیادی را در پی داشته است. تعدادی از دانش آموزان از اینکه تعداد دروس کنکور کاهش یافته استقبال کرده اند و عده ای دیگر که به درصد بالای دروس عمومی برای قبولی در کنکور دل خوش کرده بودند نسبت به این مصوبه معترض هستند. از سوی دیگر اساتید درس ادبیات فارسی در حمایت از اهمیت این درس کارزار درخواست بازبینی حذف درس ادبیات را به راه انداخته اند. در این حال، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از عضو کیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از پایه‌های معرفتی در دروس عمومی است؛ اگر تخصص را بتوانیم ایجاد کنیم اما تعهد به وجود نیاید، نظام آموزشی دچار مشکل می‌شود و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. این کمیسیون درباره موضوع حذف دروس عمومی کنکور تصمیم‌گیری می‌کند. ادبیات و زبان فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی، عربی و زبان خارجی، درس‌های عمومی کنکور سراسری هستند. در نشست علنی 21 اردیبهشت امسال، جبار کوچکی نژاد، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص حذف دروس عمومی از کنکور سراسری سال آینده را خلاف قانون مجلس داشت. در پاسخ به نماینده ی رشت، علی نیکزاد نایب رییس مجلس از رییس کمیسیون آموزش درخواست برگزاری یک جلسه اضطراری نمود تا مصوبه ی مجلس ملاک عمل قرار بگیرد.

در همین رابطه بخوانید: تاثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟

در ادامه ی گمانه زنی ها در رابطه با “بازگشت دروس عمومی به کنکور و حذف تأثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی” 15 تیر ماه امسال دبیر شوارای عالی انقلاب فرهنگی به خبرنگار مهر گفت هیچ چیزی تغییر نمی کند و مصوبه این شورا برای کنکور سال آینده اجرا خواهد شد. در همین حال سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت گویی که 13 تیرماه انجام شد اعلام کرد مصوبه ی مذکور شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنکور 1402 اعمال نمی شود. آقای خضریان گفت در نشستی که نهم تیر ماه کمیسیونش با آقای رئیسی، رئیس جمهور داشته است، تصمیم گرفته شده مصوبه این شورا پس از ۱۵ تیر ماه ابلاغ شود تا در کنکور ۱۴۰۲ اثر نگذارد. در ترکیب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس قوه مجریه، رئیس این شورا هم هست.

در صورت ابلاغ مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ممکن است طرح سوال از رییس جمهور اتفاق بیافتد.

احمد نادری، یکی از اعضای کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس در روزهای گذشته گفته: « شورای عالی انقلاب فرهنگی، معلمان و دانش آموزان را نگران کرده و «مصوبه‌اش را در کش‌وقوس با مجلس و گوش ندادن به حرف نمایندگان، با قلدری جلو برده است.» او گفته شورای عالی انقلاب فرهنگی به هیچ کجا پاسخگو نیست. نادری همچنین هفته ی پیش گفت رییس جمهور به اصرار نمایندگان مجلس ابلاغ مصوبه شورا را متوقف کرده «اما اگر این مصوبه ابلاغ شود، ممکن است نمایندگان به سمت طرح سؤال از رئیس جمهور حرکت کنند.» آقای فلاحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت «ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع کنکور مورد اعتراض کمیسیون هم هست. این مسائل کار‌های کارشناسی دقیق‌تری می‌خواهند؛ تصمیم گیری درباره کنکور به این سادگی نیست و باید ۱۲پایه بازنگری شوند تا ملاکی برای ارزیابی دانش آموزان قرار بگیرد.»

پکیج آموزشی  
زیر صد سنجش

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برنامه زمانی کنکورهای سال ۱۴۰۳ اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی آزمون های کشوری برای سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد و بر اساس این تقویم کنکور ۱۴۰۳ هم دوبار برگزار می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

شیوه برگزاری کنکور تیرماه بدون تغییر است

عبدالرسول پورعباس: کنکور تیرماه بدون تغییر است

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

واکنش شورای عای انقلاب فرهنگی به مسمومیت سریالی دانش آموزان

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر را محکوم کرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دستور کار کمیسیون آموزش

اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، بررسی طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را در دستور کار خود دارند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی تغییرات مصوبه کنکور سال های 1400 و 1401

بررسی هشت تغییر مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در فاصله دو مصوبه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

نکات کلیدی برای پذیرفته شدگان نهایی کنکور

پذیرفته شدگان اولیه نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لازم است چهار نکته کلیدی برای پذیرش نهایی در این آزمون را بدانند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.