زیرصد سنجش

حذف دروس عمومی کنکور- مجلس تصمیم گیرنده ی نهایی است یا شورای عالی انقلاب فرهنگی؟

حذف دروس عمومی از کنکور
حذف دروس عمومی کنکور- مجلس تصمیم گیرنده ی نهایی است یا شورای عالی انقلاب فرهنگی؟

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در ارتباط با کنکور بحث داغ این روزها، مصوبه ی جدید شورای عالی انقلای فرهنگی در ارتباط با شیوه ی برگزاری کنکور و حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. این مصوبه واکنش های زیادی را در پی داشته است. تعدادی از دانش آموزان از اینکه تعداد دروس کنکور کاهش یافته استقبال کرده اند و عده ای دیگر که به درصد بالای دروس عمومی برای قبولی در کنکور دل خوش کرده بودند نسبت به این مصوبه معترض هستند. از سوی دیگر اساتید درس ادبیات فارسی در حمایت از اهمیت این درس کارزار درخواست بازبینی حذف درس ادبیات را به راه انداخته اند. در این حال، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از عضو کیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از پایه‌های معرفتی در دروس عمومی است؛ اگر تخصص را بتوانیم ایجاد کنیم اما تعهد به وجود نیاید، نظام آموزشی دچار مشکل می‌شود و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. این کمیسیون درباره موضوع حذف دروس عمومی کنکور تصمیم‌گیری می‌کند. ادبیات و زبان فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی، عربی و زبان خارجی، درس‌های عمومی کنکور سراسری هستند. در نشست علنی 21 اردیبهشت امسال، جبار کوچکی نژاد، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص حذف دروس عمومی از کنکور سراسری سال آینده را خلاف قانون مجلس داشت. در پاسخ به نماینده ی رشت، علی نیکزاد نایب رییس مجلس از رییس کمیسیون آموزش درخواست برگزاری یک جلسه اضطراری نمود تا مصوبه ی مجلس ملاک عمل قرار بگیرد.

در همین رابطه بخوانید: تاثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟

در ادامه ی گمانه زنی ها در رابطه با “بازگشت دروس عمومی به کنکور و حذف تأثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی” 15 تیر ماه امسال دبیر شوارای عالی انقلاب فرهنگی به خبرنگار مهر گفت هیچ چیزی تغییر نمی کند و مصوبه این شورا برای کنکور سال آینده اجرا خواهد شد. در همین حال سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت گویی که 13 تیرماه انجام شد اعلام کرد مصوبه ی مذکور شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنکور 1402 اعمال نمی شود. آقای خضریان گفت در نشستی که نهم تیر ماه کمیسیونش با آقای رئیسی، رئیس جمهور داشته است، تصمیم گرفته شده مصوبه این شورا پس از ۱۵ تیر ماه ابلاغ شود تا در کنکور ۱۴۰۲ اثر نگذارد. در ترکیب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس قوه مجریه، رئیس این شورا هم هست.

در صورت ابلاغ مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ممکن است طرح سوال از رییس جمهور اتفاق بیافتد.

احمد نادری، یکی از اعضای کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس در روزهای گذشته گفته: « شورای عالی انقلاب فرهنگی، معلمان و دانش آموزان را نگران کرده و «مصوبه‌اش را در کش‌وقوس با مجلس و گوش ندادن به حرف نمایندگان، با قلدری جلو برده است.» او گفته شورای عالی انقلاب فرهنگی به هیچ کجا پاسخگو نیست. نادری همچنین هفته ی پیش گفت رییس جمهور به اصرار نمایندگان مجلس ابلاغ مصوبه شورا را متوقف کرده «اما اگر این مصوبه ابلاغ شود، ممکن است نمایندگان به سمت طرح سؤال از رئیس جمهور حرکت کنند.» آقای فلاحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت «ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع کنکور مورد اعتراض کمیسیون هم هست. این مسائل کار‌های کارشناسی دقیق‌تری می‌خواهند؛ تصمیم گیری درباره کنکور به این سادگی نیست و باید ۱۲پایه بازنگری شوند تا ملاکی برای ارزیابی دانش آموزان قرار بگیرد.»

پکیج آموزشی  
زیر صد سنجش

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

ترمیم معدل فقط یک بار مجاز است!

همه دانش آموزان در حال تحصیل و کسانی که از سال ۸۴ به بعد دیپلم گرفته اند، می‌توانند درخواست ترمیم معدل دهند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

اعتراض به مصوبه کنکور 1402

اعتراض به مصوبه کنکور 1402 بالا گرفت. پس از مجلس، تعدادی از داوطلبان کنکور 1402 نیز در اعتراض به مصوبه مقابل سازمان سنجش تجمع کردند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

زمان ثبت نام کنکور 1402 اعلام شد

ثبت نام مرحله نخست آزمون سراسری 1402 از تاریخ 8 آبان ماه 1401 آغاز می شود و تا 14 آبان ادامه خواهد داشت.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

رشته های جدید و اصلاحیه سری سوم دفترچه انتخاب رشته

اصلاحیه سری سوم و لیست رشته های جدید انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

امشب آخرین مهلت انتخاب رشته

مهلت انتخاب رشته آزمون سراسری 1401 امشب به پایان می رسد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

مشاوران انتخاب رشته وابستگی به سنجش ندارند.

حسن مروتی : مشاوره انتخاب رشته هیچ ارتباطی به سازمان سنجش ندارند و ادعای وابستگی آن‌ها تنها برای فریب داوطلبین و جلب مشتری بیشتر است.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.