زیرصد سنجش

انزوای دانش آموزان مدارس دولتی در کنکور 1401

انزوای دانش آموزان مدارس دولتی
نتایج اولیه کنکور سراسری منتشر شد. با معرفی نفرات برتر کنکور در 5 کروه آزمایشی آماری نگران کننده از قبولی های کنکور به دست آمد.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

روز گذشته نفرات برتر کنکور از سوی سازمان سنجش معرفی شدند و با انتشار اسامی و سوابق تحصیلی این افراد آماری نگران کننده از انزوای دانش آموزان مدارس دولتی به دست آمد. از میان 40 رتبه برتر کنکور امسال، سهم دانش آموزان مدارس دولتی تنها 2 نفر بود. و 72 درصد از نفرات برتر کنکور امسال در مدارس غیرانتفاعی و استعداد درخشان بودند. در این نوشته نگاهی به آمار کنکور 1401 به عنوان آخرین آزمون سراسری با شیوه ی شناخته شده برگزاری کنکور انداخته ایم. 1- در کنکور 1401 یک میلیون و 489 هزار و 220 ثبت نام کرده بودند در نهایت یک‌میلیون و ۳۰۸ نفر در این آزمون شرکت کردند. و با اعلام نتایج اولیه، یک‌میلیون و ۱۵۷ نفرشان معادل ۸۹ درصد کل شرکت‌کنندگان مجاز به انتخاب رشته شدند. 2- از میان 40 داوطلب برترکنکور، نفرشان از شهر تهران بوده‌اند که نشان می‌دهد ۳۸ درصد از تهرانی‌ها توانسته‌اند در هر پنج گروه جزء نفرات برتر قرار بگیرند. تهرانی‌ها در گروه آزمایشی ریاضی و علوم انسانی ۴۰ درصد رتبه‌های نخست را از آن خود کردند و در گروه هنر هم از بین پنج نفر اول، چهار نفر از تهران بودند. 3- در کنکور امسال داوطلبان پسر گوی سبقت در کسب رتبه برتر را از دختران ربودند و از میان 40 نفر برتر کنکور، 28 نفر از میان پسرها بودند. این در حالیست که در میان 5 نفر برتر گروه های زبان و ریاضی هیچ داوطلب دختری دیده نمی شود. 4- یکی از نکات جالب کنکور امسال در گروه علوم انسانی نیز انتخاب دو داوطلب در رتبه هفتم است که ازقضا هر دو نفر نیز از داوطلبان دختری هستند که از استان تهران در کنکور شرکت کرده بودند. هر دوی آنها نه‌تنها در دروس تخصصی، بلکه در دروس عمومی هم نتوانستند حتی یک امتیاز نسبت به دیگری بیشتر به‌دست آورند. 5- برنده رقابت میان مدارس در کنکور امسال مدارس استعدادهای درخشان بودند. امسال ۱۰ نفر اول گروه علوم تجربی و همچنین پنج نفر اول گروه زبان، در مدارس استعداد درخشان درس‌ خوانده‌اند. نکته قابل تامل در این آزمون درخشش دانش آموزان سمپادی در کنکور بود به طوری که از بین ۴۰ داوطلب برتر کنکور امسال، تنها ۲ نفر یکی در مدرسه دولتی و دیگری در مدرسه نیمه‌دولتی درس خوانده بودند. ۲۹ داوطلب یا به بیان دیگر ۷۲ درصدی کل رتبه‌های برتر در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل ‌کرده‌اند.  و پس از آن مدارس غیرانتفاعی در رتبه دوم قرار دارند. با مشاهده و بررسی این آمار، سوال اصلی این است که با اجرای  مصوبه جدید کنکور و تاثیر مستقیم معدل امتحانات نهایی در کنکور 1402 و اختلاف سطح آموزش و امکانات مدارس خاص در مقایسه با مدارس دولتی، آیا عدالت آموزشی در برگزاری کنکور امکان اجرا دارد یا خیر؟

پکیج های آموزشی  
زیر 100 سنجش

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تمدید مهلت ثبت نام و انتخاب رشته صرفا براساس سوابق تحصیلی

اطلاعیه سازمان سنجش درباره تمدید مهلت ثبت نام و انتخاب رشته صرفا براساس سوابق تحصیلی سال 1401 تا ششم شهریور ماه

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

مشاهده فرم انتخاب رشته امکانپذیر شد

از میان ۱ میلیون و ۱۷۵ هزار داوطلب مجاز، ۵۸۲ هزار داوطلب یعنی تنها 49 درصد افراد مجاز، اقدام به انتخاب رشته کرده‌اند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

ترمیم معدل فقط یک بار مجاز است!

همه دانش آموزان در حال تحصیل و کسانی که از سال ۸۴ به بعد دیپلم گرفته اند، می‌توانند درخواست ترمیم معدل دهند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

اعتراض به مصوبه کنکور 1402

اعتراض به مصوبه کنکور 1402 بالا گرفت. پس از مجلس، تعدادی از داوطلبان کنکور 1402 نیز در اعتراض به مصوبه مقابل سازمان سنجش تجمع کردند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

زمان ثبت نام کنکور 1402 اعلام شد

ثبت نام مرحله نخست آزمون سراسری 1402 از تاریخ 8 آبان ماه 1401 آغاز می شود و تا 14 آبان ادامه خواهد داشت.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

رشته های جدید و اصلاحیه سری سوم دفترچه انتخاب رشته

اصلاحیه سری سوم و لیست رشته های جدید انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.