زیرصد سنجش

ابهام در برگزاری کنکور 1402

ابهام در برگزاری کنکور 1402
موضوع کنکور و مسائل مربوط به آن در یک کارگروه ۱۰ نفره متشکل از نمایندگان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تا پایان هفته تعیین تکلیف می‌شود.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ابهام در برگزاری کنکور 1402 همچنان ادامه دارد.

با وجود آن که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات شرایط برگزاری و شرایط جدید برگزاری کنکور سراسری را ابلاغ نموده، همچنان شرایط و نحوه برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در همین رابطه عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع کنکور و مسائل مربوط به آن در یک کارگروه ۱۰ نفره متشکل از نمایندگان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تا پایان هفته تعیین تکلیف می‌شود.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک جلسه اختصاصی برای بررسی موضوع کنکور و رفع ایرادات و اشکالات مصوبه اخیر شورا در این باره برگزار کرد و در نهایت مقرر شد این موضوع در یک کارگروه ۱۰ نفره متشکل از ۵ نفر از نمایندگان مجلس و ۵ نفر از نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.

معرفی پکیج های آموزشی کنکوراین عضو هیات‌رئیسه اظهار داشت: براساس تصمیم اتخاذ شده در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی، این موضوع باید در کارگروه ۱۰ نفره تا پایان هفته جاری تعیین تکلیف و نتیجه آن برای اجرا از سوی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شود.

دانش آموزی که برای رقابت کنکور اضطراب و نگرانی زیادی دارد، حال نگرانی جدیدی از جنس مشخص نبودن دقیق شرایط کنکور هم به دلواپسی های او اضافه می‌شود و احتمالا باعث از بین رفتن تمرکز او نیز می‌شود.

یک روز می‌گویند دروس عمومی از کنکور حذف شده و فقط در قسمت سوابق تحصیلی قرار دارد؛ روز دیگر می‌گویند ترمیم معدل فقط یک بار است و روز دیگر می‌گویند ممکن است کنکور دو بار در سال برگزار نشود و …

همه این عدم قطعیت‌ها در برگزاری کنکور نه تنها به دانش آموزان اضطراب و نگرانی بسیار وارد می‌سازد، بلکه برای مسئولان آموزشی و معلمان و مشاوران تحصیلی هم نگرانی و اضطراب ایجاد می‌کند و آن‌ها را نیز در برنامه ریزی آموزشی و نحوه‌ی تدریس دچار مشکل ساخته است.

اما پرسش‌های اساسی که مطرح می‌شود این است:

چرا قبل از تصویب شرایط جدید کنکور به این مسائل پرداخته نشد؟

چرا قبل از تصویب شرایط جدید کنکور جلسات کارشناسی و هم اندیشی با نمایندگان مجلس و متخصصان آموزشی به اندازه کافی برگزار نشده است؟

آیا به راستی نمی‌توان یک بار برای همیشه برای کنکور قوانین مشخص و ثابتی وضع نمود تا هر سال تیتر خبری مطبوعات و رسانه‌ها نشود؟

آیا تغییرات پی در پی در سیستم آموزشی و نحوه‌ی برگزاری کنکور، تا امروز منفعتی در نظام آموزشی کشور و رشد کیفی آن داشته؟

آیا این مسئله باعث رشد علمی و بالا رفتن انگیزه دانش آموزان شده است؟

به نظر می‌رسد برای رفع مشکلات کنکور و شرایط برگزاری آن، باید اقدامات کارشناسی و علمی بیشتری صورت پذیرد.

همچنین بیشتر از نظرات متخصصان و نظریه پردازان آموزشی در این رابطه بهره جست، اقداماتی صحیح و اصولی که محصولش بالا رفتن سطح علمی و آموزشی آینده سازان کشور باشد.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاح قانون کنکور به آزمون دی ماه نمی‌رسد

تلاش‌های بسیاری برای تصویب طرح اصلاح کنکور در مجلس انجام شد اما با توجه به فرآیند قانونگذاری تصویب این طرح به آزمون دی‌ماه نمی‌رسد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تجمع داوطلبان کنکور 1401 مقابل وزارت علوم

گروهی از داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ که در آزمون مجدد سازمان سنجش شرکت کرده بودند، در اعتراض به برگزاری این آزمون، ۲۹ آبان در مقابل وزارت علوم تجمع کردند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

چند توصیه به کنکوری های دی ماه

زارعی: دانش آموزان دوازدهم تمرکز خود را بر امتحانات نهایی بگذارند!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مشخص شد

موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود، قبلا تاثیر سوابق، مثبت بود اما مثبت خنثی‌ بود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

تعیین تکلیف سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم

وزیر آموزش و پرورش: دانش آموزان نظام قدیم باید بتوانند یک آزمونی بدهند که استاندارد باشد و بعد سوابق آنها را به سازمان سنجش ارسال شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

انواع سهمیه ها در کنکور سراسری

یکی از موارد مهم در آزمون های سراسری آشنایی با انواع سهمیه ها در کنکور است. در این نوشته به بررسی و معرفی این سهمیه ها می پردازیم.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.