زیرصد سنجش

ابهام در برگزاری کنکور 1402

ابهام در برگزاری کنکور 1402
موضوع کنکور و مسائل مربوط به آن در یک کارگروه ۱۰ نفره متشکل از نمایندگان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تا پایان هفته تعیین تکلیف می‌شود.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ابهام در برگزاری کنکور 1402 همچنان ادامه دارد.

با وجود آن که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات شرایط برگزاری و شرایط جدید برگزاری کنکور سراسری را ابلاغ نموده، همچنان شرایط و نحوه برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در همین رابطه عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع کنکور و مسائل مربوط به آن در یک کارگروه ۱۰ نفره متشکل از نمایندگان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تا پایان هفته تعیین تکلیف می‌شود.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک جلسه اختصاصی برای بررسی موضوع کنکور و رفع ایرادات و اشکالات مصوبه اخیر شورا در این باره برگزار کرد و در نهایت مقرر شد این موضوع در یک کارگروه ۱۰ نفره متشکل از ۵ نفر از نمایندگان مجلس و ۵ نفر از نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.

معرفی پکیج های آموزشی کنکوراین عضو هیات‌رئیسه اظهار داشت: براساس تصمیم اتخاذ شده در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی، این موضوع باید در کارگروه ۱۰ نفره تا پایان هفته جاری تعیین تکلیف و نتیجه آن برای اجرا از سوی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شود.

دانش آموزی که برای رقابت کنکور اضطراب و نگرانی زیادی دارد، حال نگرانی جدیدی از جنس مشخص نبودن دقیق شرایط کنکور هم به دلواپسی های او اضافه می‌شود و احتمالا باعث از بین رفتن تمرکز او نیز می‌شود.

یک روز می‌گویند دروس عمومی از کنکور حذف شده و فقط در قسمت سوابق تحصیلی قرار دارد؛ روز دیگر می‌گویند ترمیم معدل فقط یک بار است و روز دیگر می‌گویند ممکن است کنکور دو بار در سال برگزار نشود و …

همه این عدم قطعیت‌ها در برگزاری کنکور نه تنها به دانش آموزان اضطراب و نگرانی بسیار وارد می‌سازد، بلکه برای مسئولان آموزشی و معلمان و مشاوران تحصیلی هم نگرانی و اضطراب ایجاد می‌کند و آن‌ها را نیز در برنامه ریزی آموزشی و نحوه‌ی تدریس دچار مشکل ساخته است.

اما پرسش‌های اساسی که مطرح می‌شود این است:

چرا قبل از تصویب شرایط جدید کنکور به این مسائل پرداخته نشد؟

چرا قبل از تصویب شرایط جدید کنکور جلسات کارشناسی و هم اندیشی با نمایندگان مجلس و متخصصان آموزشی به اندازه کافی برگزار نشده است؟

آیا به راستی نمی‌توان یک بار برای همیشه برای کنکور قوانین مشخص و ثابتی وضع نمود تا هر سال تیتر خبری مطبوعات و رسانه‌ها نشود؟

آیا تغییرات پی در پی در سیستم آموزشی و نحوه‌ی برگزاری کنکور، تا امروز منفعتی در نظام آموزشی کشور و رشد کیفی آن داشته؟

آیا این مسئله باعث رشد علمی و بالا رفتن انگیزه دانش آموزان شده است؟

به نظر می‌رسد برای رفع مشکلات کنکور و شرایط برگزاری آن، باید اقدامات کارشناسی و علمی بیشتری صورت پذیرد.

همچنین بیشتر از نظرات متخصصان و نظریه پردازان آموزشی در این رابطه بهره جست، اقداماتی صحیح و اصولی که محصولش بالا رفتن سطح علمی و آموزشی آینده سازان کشور باشد.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

برنامه زمانی کنکورهای سال ۱۴۰۳ اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی آزمون های کشوری برای سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد و بر اساس این تقویم کنکور ۱۴۰۳ هم دوبار برگزار می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

شیوه برگزاری کنکور تیرماه بدون تغییر است

عبدالرسول پورعباس: کنکور تیرماه بدون تغییر است

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

واکنش شورای عای انقلاب فرهنگی به مسمومیت سریالی دانش آموزان

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر را محکوم کرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

دستور کار کمیسیون آموزش

اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، بررسی طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را در دستور کار خود دارند.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی تغییرات مصوبه کنکور سال های 1400 و 1401

بررسی هشت تغییر مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در فاصله دو مصوبه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

نکات کلیدی برای پذیرفته شدگان نهایی کنکور

پذیرفته شدگان اولیه نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لازم است چهار نکته کلیدی برای پذیرش نهایی در این آزمون را بدانند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.