زیرصد سنجش

ضریب دروس تخصصی در کنکور اعلام شد

ضریب-دروس-تخصصی-کنکور
ضریب دروس تخصصی در نوبت دوم کنکور اعلام شد.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

با توجه به تغییرات گسترده در شیوه برگزاری آزمون سراسری، ضریب دروس تخصصی در نوبت دوم کنکور اعلام شد.

براساس مصوبه جدید کنکور، در هر نوبت آزمون صرفا از دروس اختصاصی برگزار می شود و برای هر داوطلب طبق بند ۱-۲ ماده ۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نمره کل آزمون اختصاصی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس تخصصی داوطلب در گروه آزمایشی که شرکت کرده ساخته می شود.

ضریب دروس تخصصی در کنکور گروه های آزمایشی

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ضرایب دروس تخصصی در گروه های آزمایشی کنکور به شرح زیر می باشد:

  • در گروه آزمایشی ریاضی برای درس ریاضیات (شامل حسابان کنکور، ریاضی پایه، هندسه و گسسته کنکور) ضریب ۱۲، درس فیزیک کنکور ضریب ۹ و درس شیمی کنکور نیز ضریب ۷ دارند.
  • در گروه آزمایشی علوم تجربی برای درس زیست شناسی کنکور ضریب ۱۲، فیزیک کنکور ضریب ۷، شیمی کنکور ضریب ۹، ریاضیات کنکور تجربی ضریب 7 و درس زمین شناسی ضریب ۱ در نظرت گرفته شده است.
  • در گروه آزمایشی علوم انسانی، برای دروس ریاضی ضریب ۶، زبان و ادبیات فارسی ضریب ۸، علوم اجتماعی ضریب ۵، روان شناسی ضریب ۲ ، زبان عربی ضریب ۵، تاریخ و جغرافیا ضریب ۵ ، فلسفه و منطق ضریب ۵ و در نهایت اقتصاد ضریب ۲ در نظر گرفته شده است.
  • در گروه آزمایشی هنر، برای درک عمومی هنر ضریب ۱۲، درک عمومی ریاضی و فیزیک ضریب ۵، خلاقیت تصویری و تجسمی ضریب ۳ و در نهایت در گروه آزمایشی زبان های خارجی نیز برای زبان تخصصی ضریب ۱ در نظر گرفته شده است.
  • در گروه آزمایشی زبانهای خارجی آزمون اختصاصی از زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی برگزار می شود و داوطلب در زمان ثبت نام باید یکی از آنها را برای پاسخگویی انتخاب کند.

توضیح: داوطلبانی می توانند رشته محل های مربوط به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی را انتخاب کنند که صرفاً در آزمون اختصاصی مربوط به آن زبان شرکت کرده باشند و اجازه انتخاب کد رشته محل های به جز نوع زبان خارجی که انتخاب کرده اند را ندارند. برای انتخاب رشته محل های مربوط به سایر زبان های خارجی (بجز انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی) محدودیتی وجود ندارد و ملاک گزینش علمی، نمره کل نهایی بدون توجه به نوع آزمون زبان اختصاصی است.

  • در هر سه گروه آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی،علوم تجربی وعلوم انسانی آزمون عملی رشته علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی یکبار در سال برگزارمی شود. نمره آن به عنوان یک درس تخصصی با ضریب ۱۲ در نمره کل آزمون اختصاصی برای پذیرش رشته های مرتبط با علوم ورزشی محاسبه خواهد شد.

در گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون بهیاری – ویژه دیپلمه های بهیاری دروس تخصصی بهیاری شامل درس های مراقبت های بهیاری(دستگاه گوارش، دستگاه عضلانی، اسکلتی،پوست، دستگاه تولید مثل،دستگاه ادراری، بیماری های گوش و حلق و بینی و چشم،دستگاه قلب و عروق و خون و دستگاه تنفس)، تغذیه و رژیم های درمانی، زیست شناسی اختصاصی، بهداشت روانی، بهداشت عمومی، اخلاق و مقررات بهیاری و فن بهیاری(دستورالعمل مقدماتی) است که با ضریب ۱۲ و تاثیر قطعی لحاظ می شود.

زیر 100 سنجش
زیر 100 سنجش

در هر یک از نوبت های ثبت نام آزمون اختصاصی، داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که در گروه علوم انسانی ثبت نام می کنند باید انتخاب کنند که صرفا به دفترچه سوالات تخصصی از «منابع دیپلم علوم انسانی» یا «منابع دو درس، زبان عربی و تاریخ دیپلم علوم و معارف اسلامی» پاسخ می دهند.

در گروه آزمایشی هنر، آزمون عملی یکبار در سال برگزار می شود. هر داوطلب فقط امکان شرکت در حداکثر دو مجموعه آزمون عملی از مجموعه های ذیل را دارد. نمره آزمون عملی به عنوان درس تخصصی با ضریب ۱۲ در نمره کل آزمون اختصاصی برای پذیرش رشته های مرتبط با آن رشته محاسبه خواهد شد. فقط داوطلبانی می توانند رشته های دارای آزمون عملی را انتخاب کنند که در آزمون عملی آن مجموعه شرکت کرده باشند.

روز پنجشنبه 24 فروردین با احتساب مهلت تمدید شده، آخرین روز ثبت نام نوبت دوم کنکور 1402 بود و طبق آخرین اعلام مشاور رئیس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، ۹۸۵ هزار نفر در در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.

توضیح: آمار دقیق ثبت نام داوطلبان در نوبت دوم کنکور 1402 در همین صفحه به روز رسانی خواهد شد.

به روزرسانی خبر:

بنابر اعلام دکتر کریمیان، مشاور رییس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، پس از اتمام مهلت ثبت نام نوبت دوم آزمون سراسری 1402، یک میلیون و صدهزار داوطلب در گروه های مختلف آزمایشی ثبت نام کرده اند.

لازم به ذکر است که در نوبت اول کنکور 1402 تعداد داوطلبان، 978 هزار نفر در گروه های پنجگانه بوده است.

 

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

در مردادماه همه داوطلبان کنکور باید نمره سابقه تحصیلی داشته باشند

همه داوطلبان کنکور باید در مردادماه نمره سابقه تحصیلی داشته باشند

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

فروش سوالات امتحان نهایی | بازار داغ خردادماه

بازار داغ فروش سوالات امتحانات نهایی!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟ اعلام نظر نهایی در شهریور

پورعباس، در رابطه با این که کنکور 1403 چگونه برگزار می شود گفت: ملاک عمل فعلا مصوبه شوراست، اما اعلام نظر نهای در شهریو صورت می گیرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

هشدار سازمان سنحش به داوطلبان کنکور

ارسال مدارک، پرداخت وجه و تبانی به هر شکل در گروه های تقلب فضای مجازی موجب محرومیت در آزمون سراسری می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار میشود؟

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی حواشی مصوبات کنکور

بررسی حواشی مصوبات کنکور در عملکرد مدارس و معلمان و دانش آموزان
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.