زیرصد سنجش

معرفی دانشگاه های پردیس خودگردان

دانشگاههای پردیس خودگردان
بزرگان آموزش

در هنگام انتخاب رشته و با مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته و دانشگاه، با اسامی و انواع مختلفی دانشگاه ها مواجه می شویم. برخی از این اسامی  ممکن است برای شما جدید و ناآشنا باشند. مانند دانشگاه های پردیس خود گردان.

دانشگاه پردیس خودگردان چیست؟

با توجه به اینکه در سال های اخیر دانشگاه های جدید اسامی و انواع و شرایط متفاوتی مانند پردیس خودگردان ایجاد شده اند و اطلاع رسانی پیرامون آن کم صورت گرفته است، اغلب برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سوالات زیادی در ارتباط با آن پیش می آید. مانند نحوه ثبت نام، شهریه، ارزش مدرک تحصیلی و …

دانشگاه پردیس خود گردان که به آن پردیس بین الملل دانشگاه های دولتی نیز گفته می شود، که در ازای دریافت شهریه اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

دانشگاه پردیس خودگردان با هدف افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو، کاهش مهاجرت به قصد تحصیل و همچنین پذیرش دانشجویان غیر ایرانی تاسیس و گسترش یافت.

تا سال 1392 پذیرش دانشجو در دانشگاههای پردیس خودگران به صورت نیمه متمرکز انجام می شد. در پذیرش به صورت نیمه متمرکز، با اعلام نتایج، سه برابر ظرفیت هر رشته محل به مصاحبه دعوت می شوند و پس از انجام مصاحبه و بررسی صلاحیت های مدنظر آن واحد دانشگاهی، نفرات پذیرفته شده نهایی اعلام می گردند.

اما از سال 1393 نحوه پذیرش دانشگاههای پردیس خودگردان از نیمه متمرکز به متمرکز تغییر وضعیت داد و قبولی در این دانشگاهها یک مرحله ای و براساس اعلام نتیجه سازمان سنجش (کنکور سراسری یا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) صورت می گیرد.

 

در این جا بخوانید: معرفی پذیرش ظرفیت مازاد

دانشگاه پردیس خودگردان

نحوه پذیرش دانشگاه های پردیس خودگردان

پردیس های خودگردان بر اساس قوانین و ضوابط آیین نامه های مربوط به دانشگاهها و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور با شرکت در کنکور سراسری و یا انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی اقدام بخ پذیرش دانشجو می نمایند.

همانطور که گفته شد، پذیرش در تمام واحدهای پردیس خودگردان به صورت نمیه متمرکز انجام می شد. اما در سال های اخیر این امر از حالت قانون کلی خارج شده و تنها در برخی از رشته های خاص در برخی دانشگاهها مثل امیرکبیر و … پذیرش به شرط قبولی در مصاحبه انجام می شود.

شهریه دانشگاه پردیس خودگردان

شهریه دانشگاه های پردیس خودگردان مطابق تصمیمات هیات امنای هر دانشگاه و براساس مصوبات وزارت علوم تعیین می شود و از دو بخش شهریه ثابت و شهریه متغیر تشکیل می شود.

نکته حائز اهمیت در ارتباط با انتخاب رشته و دانشگاههای پردیس خود گردان این است که پیش از انتخاب رشته های این دانشگاه ها، حتما از میزان شهریه آن اطلاع کسب نمایید. چرا که شهریه این دانشگاه ها در میان تمامی دانشگاههای پولی، از بالاترین میزان برخوردار است.

امکانات رفاهی در دانشگاههای پردیس خودگردان

دانشگاهها بابت ارائه امکانات رفاهی مانند خوابگاه، سلف سرویس و غذا، سرویس رفت و آمد و … تعهدی به دانشجویان ندارد، مگر در شرایط خاص و بنا به تشخیص ضرورت دانشگاه.

امکانات رفاهی رایگان دانشگاههای دولتی مختص دانشجویان دوره های روزانه و گاهاً دوره های شبانه بوده و به دانشجویان دوره های خودگردان تعلق نمی گیرد.

اعتبار و ارزش مدرک دانشگاههای پردیس خودگردان

مدرک پردیس با امضای ریاست و معاونت آموزشی دانشگاه مربوطه صادر می ‌شود و فرمت آن کاملاً مشابه مدارک دوره‌های روزانه است ؛ بر اساس شیوه نامه تأسیس پردیس‌ های خودگردان در متن مدرک عنوان « پردیس دانشگاهی » به عنوان دانشکده محل تحصیل ذکر می ‌شود .

و نکته آخر اینکه  معمولا کلاس های پردیس با دوره روزانه جدا است و در محل ساختمان پردیس خودگردان تشکیل می شوند . اساتید پردیس اغلب همان اساتید دوره روزانه هستند و گروه های پردیس نیز توسط گروه های علمی روزانه مدیریت می شوند.

پکیج های آموزشی  
زیر 100 سنجش

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیگر مطالب
بررسی مزایا و معایب مصوبه جدید کنکور

بررسی مزایا و معایب مصوبه جدید کنکور

“آری یا نه” به مصوبه جدید کنکور: تحلیلی بر نظرات مردم و مسئولین
سهم دروس پایه یازدهم در کنکور

سهم دروس پایه یازدهم در کنکور چقدر است؟

دروس پایه یازدهم در رشته تجربی و رشته ریاضی، جزو دروس پایه هستند و تقریبا 30 تا 35 درصد سوالات کنکور را به خود اختصاص می‌دهند.
سهم دروس پایه دهم در کنکور

سهم دروس پایه دهم در کنکور چقدر است؟

به طور کلی حدودا 22 تا 25 درصد از سوالات کنکور از دروس پایه دهم طرح می‌شوند. بسیاری از سوالات کنکور در درس هایی مثل زیست هم به صورت ترکیبی از دروس هر سه پایه مطرح می‌شوند.
ترمیم معدل

همه چیز درباره ترمیم معدل

تاثیرگذاری سوابق تحصیلی بر کنکور سراسری، یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان پایه دوازدهم یا افراد پشت کنکوری است. نمراتی که دانش آموزان در امتحانات پایانی دوره دوم متوسطه کسب می کنند، به صورت مستقیم در نتیجه کنکور آن ها تاثیرگذار است.
نقشه کشی ذهنی

نقشه کشی ذهنی در فرآیند مدیریت زمان

نقشه کشی ذهنی به عنوان یکی از ابزارهای لازم برای افزایش تمرکز، یادداشت برداری و خلاصه ‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد
تابلوی کائنات

تابلوی آرزوها

تابلوی کائنات می گوید شما آرزو کنید و رسیدن به این آرزو را باور کنید، کائنات شما را به آن می رساند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.