زیرصد سنجش

محیط مناسب برای مطالعه

محیط مناسب برای مطالعه

یک محیط مناسب برای مطالعه چگونه است؟

داشتن یک مکان مناسب و ایده ‌آل برای مطالعه، اولین نیاز دانش آموز دبیرستانی است. مطالعه در مکان مناسب سبب می شود با آرامش و دقت بیشتری مشغول به درس خواندن شوید و مطالب بیشتر و عمیق تر در حافظه تا ثبت شود.

همچنین با داشتن مکان مطالعه مناسب در مدت زمان کوتاهی راندمان یادگیری بسیار بالاتری خواهید داشت.

برخی از ویژگی های محیط مناسب برای مطالعه عبارتند از:

 

استفاده از یک مکان ثابت برای مطالعه روزانه

آشنا بودن شما با محیطی که قصد دارید در آن مطالعه کنید، باعث می شود حین مطالعه کم تر حواستان پرت شود و تمرکزتان افزایش یابد.

در واقع اینکه در یک مکان ثابت مطالعه دروس خود را انجام دهید و در آن مکان کاری جز درس خواندن انجام ندهید، ذهن شما را نسبت به آن مکان شرطی می کند و با گذشت زمان میزان دقت و تمرکز شما هنگام مطالعه در آن مکان افزایش می یابد.

وجود سکوت و آرامش نسبی در محیطی که برای مطالعه در نظر دارید.

در نظر داشتن این نکته، ضروری است. در محیط مطالعه سکوت مطلق برقرار باشد. به دلیل اینکه بسیاری از شرکت کنندگان کنکور هنگام برگزاری کنکور سراسری در محیطی قرار می گیرند که امکان دارد سر و صدا داشته باشد و شما باید خود را در شرایطی قرار دهید که در صورت ایجاد سر و صدا تمرکزتان بهم نریزد.

مناسب بودن شرایط دمایی و نور مکانی که در آن به مطالعه می پردازید.

مکان مطالعه برای افزایش راندمان یادگیری و ایجاد تسلط باید دارای تهویه مناسب، نور کافی و دمای مناسبی باشد. زیرا در حالتی که محیط مطالعه تهویه نامناسبی داشته باشد، با گذشت زمان انرژی شما کاهش می یابد. همچنین در نظر داشته باشید که بهترین ترکیب نور برای محل مطالعه ترکیبی از رنگ های زرد و سفید است.

رنگ آمیزی مناسب دیوار های مکان مطالعه

فضایی که در آن قرار است به طور مستمر و ساعات طولانی مطالعه داشته باشید، باید به گونه ای رنگ آمیزی شده باشد که در طول درس خواندن سبب خستگی شما نشود. البته بهتر است از رنگ های شاد و روشن برای رنگ آمیزی استفاده شود تا فضای نشاط آوری را ایجاد کند.

علاوه بر اهمیت رنگ آمیزی، تمیز و مرتب بودن مکان مطالعه از آشفتگی ذهنی و به وجود آمدن مشکلاتی از این قبیل جلوگیری می کند و این امکان را به شما می دهد که با تمرکز بیشتری به مطالعه بپردازید.

در اختیار داشتن ساعت و برنامه مطالعاتی در محل مطالعه

وجود داشتن ساعت و برنامه مطالعاتی سبب می شود که شما برنامه ریزی شده مطالعه کنید و از طرف دیگر باعث می شود که برای رسیدن به هدف های مشخص شده با تمام توان خود تلاش کنید و انگیزه داشته باشید.

داشتن میز و صندلی

به دلیل اینکه قرار است مدت زمان طولانی را در حالت نشسته سپری کنید، داشتن میز و صندلی مناسب از به وجود آمدن بیماری های ستون فقرات و گردن جلوگیری می کند. نحوه ی نشستن روی صندلی باید به گونه ای باشد که زانوها با زاویه 90 درجه قرار بگیرند و کف پا روی زمین باشد.

علاوه بر نکات ذکر شده برای داشتن یک محیط مطالعه مناسب باید به زمان مطالعه هم توجه کافی داشته باشید تا بتوانید به بهترین نتیجه دست یابید.

امید است با به وجود آورد محلی مناسب و با نشاط و پیدا کردن بهترین زمان مطالعه با توجه به شخصیت خود به بهترین نتیجه در کنکور سراسری دست پیدا کنید.

همچنین اینجا بخوانید: اهمیت خواب و تاثیر آن بر تمرکز و یادگیری

پکیج های آموزشی  
زیر 100 سنجش

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیگر مطالب
برنامه ریزی داوطلبان پایه دوازدهم

برنامه ریزی داوطلبان پایه دوازدهم برای کنکور

بعد از تصویب و ابلاغ دستور اجرای مصوبه جدید کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، یکی از بزرگترین چالش ها هم برای داوطلبان و هم برای کارشناسان و مشاوران آموزشی، نحوه برنامه ریزی داوطلبان پایه دوازدهم برای کنکور و امتحانات نهایی است.
بهترین روش مطالعه ریاضی دهم

بهترین روش مطالعه ریاضی دهم

ریاضی همواره از دروس چالش برانگیز و به نوعی بسیار مهم در تمامی مقاطع تحصیلی، از جمله پایه دهم کلیه رشته ها بوده است. دراین میان یافتن بهترین شیوه مطالعه ریاضی دهم دغدغه بسیاری از دانش آموزان در بدو ورود ه دوره دوم متوسطه است.
بهترین روش مطالعه ریاضی یازدهم

بهترین روش مطالعه ریاضی یازدهم

فرقی ندارد چه پایه ای هستید یا چه رشته ای می خوانید، ریاضی همواره همراه شماست. البته متناسب با رشته ی تحصیلی تان میزان اهمیت و درجه سختی سرفصل های آن متفاوت است.
بهترین روش مطالعه ریاضی دوازدهم

بهترین روش مطالعه ریاضی دوازدهم

بررسی بهترین روش مطالعه ریاضی دوازدهم
بهترین شیوه مطالعه فیزیک دوازدهم

بهترین شیوه مطالعه فیزیک دوازدهم

بررسی بهترین شیوه مطالعه فیزیک دوازدهم برای کسب بهترین نتیجه در امتحان نهایی و کنکور سراسری
بهترین روش مطالعه فیزیک یازدهم

بهترین روش مطالعه فیزیک یازدهم

بررسی مباحث و بهترین روش مطالعه فیزیک یازدهم
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.