زیرصد سنجش

تغییر رشته دهم به یازدهم چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند تغییر رشته دهم به یازدهم

تغییر رشته دهم به یازدهم با توجه به ساختار هدایت تحصیلی در مقطع متوسطه دوم تبدیل به اتفاقی معمول شده است.

هدایت تحصیلی سال نهم برای ورود به مقطع متوسطه دوم و پایه دهم، یکی از مراحل مهم و حساس است که تا حدود زیادی بر آینده تحصیلی و شغلی شما تاثیر می‌گذارد. اما گاهی شرایطی ایجاد می‌شود که پس از ورود به سال دهم، متوجه می‌شوید که رشته انتخابی به هر دلیل مناسب شما نیست. خوشبختانه در این مواقع جای هیچ نگرانی وجود ندارد می‌توانید با گذراندن مراحل رشته تحصیلی خود را تغییر دهید.

مراحل فرآیند تغییر رشته از دهم به یازدهم

 1. در سال دهم دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد ماه فرم تقاضانامه تغییر رشته را از مدیر مدرسه بگیرید و آن را تکمیل کنید.
 2. پس از تکمیل و تحویل فرم مربوطه به مدیر مدرسه، بقیه مراحل توسط مدرسه پیگیری می‌شود. درخواست تغییر رشته شما را در سامانه سناد ثبت می شود و به اداره آموزش و پرورش منطقه ارسال می گردد تا وضعیت شما برای شرکت در آزمون تغییر رشته بررسی شود.
 3. وقتی شرایط شما توسط اداره آموزش و پرورش منطقه محل تحصیل‌تان تایید شد، باید در آزمون دروس رشته مورد نظر شرکت کنید. این آزمون شامل یک سری سوال از دروس تخصصی رشته‌ مورد تقاضای شما است.
 4. چنانچه نمره قابل قبول را در این آزمون کسب کنید، می‌توانید برای تطبیق دروس رشته قبلی با رشته جدید اقدام کنید.
 5. علاوه بر این شما باید دروس تخصصی پایه دهم رشته مورد تقاضای خود را نیز بگذرانید.
جدول دروس تغییر رشته از دهم به یازدهم

نکات مهمی که باید راجع‌به تغییر رشته از دهم به یازدهم بدانید!

 • امتحان تغییر رشته در خرداد و شهریور ماه سال یازدهم برگزار می‌شود. به این ترتیب می‌توانید برخی از دروس را در خرداد و برخی دیگر را در شهریور امتحان بدهید. اگر در آزمون یک درس در خرداد نمره قبولی را کسب نکنید، می‌توانید در شهریور مجدد امتحان بدهید.
 • شما می‌توانید همزمان با امتحانات رشته کنونی خود در آزمون دروس مندرج در جدول و مطابق با رشته مورد نظر خود شرکت کنید. چنانچه امتحانات شما با هم تداخل داشته باشد می‌توانید دروس مربوط به تغییر رشته را همراه با داوطلبان دارای غیبت موجه بگذرانید.
 • نحوه محاسبه نمره این دروس مانند نمره دروس غیرحضوری بوده و نمراتی که کسب می‌کنید در معدل کل شما در رشته جدید تاثیرگذار هستند.
 • هزینه طراحی و تصحیح سوالات طبق تعرفه امتحانات داوطلبان آزاد از شما دریافت می‌شود.
 • نمره قبولی کلیه دروس در رشته قبلی که با دروس رشته جدید دارای کد درسی یکسان هستند به عنوان دروس گذرانده شده در رشته جدید پذیرفته می‌شود.

معرفی پکیج آموزشی دهم

تذکر: شایان ذکر است چنانچه دانش‌آموز برخی از دروس رشته جدید را در رشته قبلی گذرانده باشد نیاز به انتخاب و گذراندن آن دروس در پایه یازدهم رشته جدید را ندارد.

انتخاب رشته در دوران دبیرستان خیلی مهم است و باید راجع‌به رشته‌ تجربی، ریاضی و انسانی و همچنین رشته‌های دانشگاهی مرتبط با آن‌ها به خوبی تحقیق کنید تا بهترین انتخاب رشته را در سال نهم داشته باشید. با این حال اگر باز هم از رشته خود راضی نباشید، می‌توانید در سال یازدهم برای تغییر رشته خود اقدام کنید. در این مطلب مراحل تغییر رشته در سال یازدهم را مورد بررسی قرار دادیم.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیگر مطالب
زیست شناسی یازدهم

بررسی زیست شناسی یازدهم | بودجه بندی و اهمیت در کنکور

بسته آموزشی زیست یازدهم زیر 100 سنجش با هدف ارتقا معدل و نمره امتحانات مدرسه و تقویت فرآیند مطالعه درس زیست برای آمادگی کنکور از پایه، آماده شده است.
بررسی زیست شناسی دهم

بررسی زیست شناسی دهم | بودجه بندی و اهمیت در کنکور

بسته آموزشی زیست دهم زیر 100 سنجش با هدف ارتقا معدل و نمره امتحانات مدرسه و آغاز فرآیند مطالعه درس زیست برای آمادگی کنکور از پایه، آماده شده است.
قبولی در رشته پزشکی

برای قبولی در رشته پزشکی چه کنیم؟

برای قبولی در رشته پزشکی چه کارهایی باید کنیم؟
برنامه ریزی درسی برای کنکور

برنامه ریزی درسی برای کنکور 1402

آرامش قبل از کنکور

آرامش قبل از کنکور

دو هفته مانده به کنکور مطلب جدید یاد نگیرید!
دانش آموزان پایه دوازدهم و کنکور دی ماه

کنکور دی ماه و دانش آموزان پایه دوازدهم

دانش آموزان پایه دوازدهم کنکور دی ماه را به عنوان یک کنکور آزمایشی در نظر بگیرند.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
 • No products in the cart.