زیرصد سنجش

بهترین روش مطالعه درس ریاضی

بهترین روش مزالعه درس ریاضی

یادگیری و درک درس ریاضی همیشه برای دانش آموزان در تمامی دوره‌ها سخت و مشکل بوده است. به دلیل داشتن تفاوت فاحش در روش مطالعه با دیگر درس‌ها، دانش آموزان همیشه به دنبال بهترین روش مطالعه ریاضی برای یادگیری آن بوده‌اند تا بتوانند در آزمون‌هایی همچون امتحانات نهایی و کنکور موفق شوند.

بهترین راه برای درک و یادگیری ریاضی استفاده از روشی است که طی آن مطالب و مباحث این درس به طور مستمر تکرار شده و درک دنیای اعداد را برای دانش آموزان راحت‌تر کند. در عین حال باید دانش آموز را قادر سازد در کم‌ترین زمان ممکن، تست‌ها و سوالات را به درست‌ترین شکل حل کند. برای آشنایی با بهترین روش‌های موجود برای مطالعه ریاضی تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی‌های درس ریاضی

برای این که بدانید درس ریاضی را چگونه بخوانید، لازم است با تمامی ویژگی‌های آن آشنا شوید. یکی از ویژگی‌های مهم کتاب ریاضی این است که در آن، دروس به هم مرتبط بوده و همچنین هر چه به جلو پیش می‌رویم این دروس پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌شوند. به طوری که اگر درسی را یاد نگرفته باشید، نمی‌توانید دروس جدید را درک کنید. علاوه بر این‌ها در این درس کلمات و اصطلاحاتی وجود دارد که باید حتما معنی آن‌ها را درک کرده و یاد بگیرید.

اهمیت درس ریاضی

اهمیت درس ریاضی در کنکور

برای داوطلبان کنکور به خصوص داوطلبان رشته تجربی، داشتن تراز و درصد بالا در این درس یک امتیاز محسوب می‌شود.

چنانچه یک دانش آموز رشته تجربی موفق به کسب درصد بالایی در درس ریاضی شود، نسبت به بقیه رقبا از شانس بیش‌تری برای قبولی در کنکور برخوردار خواهد بود.

برای داشتن درصد بالا در این درس، علاوه بر استفاده از بهترین روش مطالعه ریاضی، لازم است بدانید روی کدام بخش آن تمرکز بیش‌تری به خرج دهید.

چرا که برخی از مباحث از بقیه اهمیت بیش‌تری داشته و سوالات بیش‌تری را در کنکور به خود اختصاص می‌دهند. بودجه بندی سوالات ریاضی رشته تجربی در سه سال اخیر به شرح زیر است:

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور تجربی

معرفی بهترین روش مطالعه ریاضی

دانش آموزان، ریاضی را زمانی به بهترین شکل ممکن یاد می‌گیرند که به آن به عنوان یک موضوع لذت بخش نگاه کنند.

نباید از مطالب ریاضی بترسید و آن را مانند دروس حفظی از بر کنید. چرا که مواردی مانند حفظ کورکورانه مطالب، مانعی در مسیر یادگیری این درس هستند.

شما می‌توانید با رعایت کردن تمامی نکاتی که در این مقاله برای شما توضیح می‌دهیم، با بهترین روش مطالعه ریاضی آشنا شوید.

اما بهترین روش مطالعه درس ریاضی چه نکاتی دارد:

 

  1. هدف خود را بشناسید: ابتدا دریابید که چه مفاهیمی را می‌خواهید مطالعه کنید و برای چه منظوری دست به مطالعه ریاضی زده‌اید.
  2. به زبان خودتان نت برداری کنید: هنگام خواندن جزوه یا کتابی که در اختیار دارید، نکاتی که مطالعه می‌کنید، را به زبان خود بنویسید. این یکی از موثرترین روش‌ها برای یادگیری مباحث سخت و پیچیده ریاضی است. زیرا وقتی قضیه‌ها و فرمول‌های ریاضی را به زبان خود می‌نویسید، بدون شک آن‌ها را بیش‌تر به خاطر خواهید سپرد.
  3. با حل کردن مثال‌ مبحث را در ذهن خود تثبیت کنید: از حل کردن مثال هنگام خواندن ریاضی غافل نشوید. چرا که حل مثال یک راه عالی برای اطمینان از این است که آنچه را که خوانده‌اید به خوبی درک کرده و در ذهن خود تثبیت نموده‌اید. سعی کنید بعد از حل یک مثال دوباره آن را از اول بخوانید تا مطمئن شوید قدم به قدم آن را درست پیش رفته و نکات مربوط به آن را به خوبی یاد گرفته‌اید.
  4. کتاب ریاضی خود را از نکاتی که کشف کرده‌اید، پر کنید: مولفان کتب ریاضی، مخصوصا ریاضی یازدهم و ریاضی دوازدهم، معمولا تمایل دارند جزيیاتی که فکر می‌کنند برای دانش آموزان واضح است، را حذف کنند. اگر هنگام خواندن یک اثبات یا یک راه حل نمی‌توانید متوجه بشوید که نویسنده چگونه از یک مرحله به مرحله دیگر رسیده است، سعی کنید جزئیات حذف شده را دریابید و آن‌ها را در کتاب درسی خود یادداشت کنید.

ریاضی دنیای گسترده ای ست. اگر به تنهایی نمی‌توانید این نکات را متوجه شوید، ازحتما از منابع کمک آموزشی استفاده کنید.

همچنین اینجا بخوانید:

همه چیز درباره ی شیمی کنکور

همه چیز درباره ی زیست کنکور

همه چیز درباره ی فیزیک کنکور

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیگر مطالب
برنامه ریزی داوطلبان پایه دوازدهم

برنامه ریزی داوطلبان پایه دوازدهم برای کنکور

بعد از تصویب و ابلاغ دستور اجرای مصوبه جدید کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، یکی از بزرگترین چالش ها هم برای داوطلبان و هم برای کارشناسان و مشاوران آموزشی، نحوه برنامه ریزی داوطلبان پایه دوازدهم برای کنکور و امتحانات نهایی است.
بهترین روش مطالعه ریاضی دهم

بهترین روش مطالعه ریاضی دهم

ریاضی همواره از دروس چالش برانگیز و به نوعی بسیار مهم در تمامی مقاطع تحصیلی، از جمله پایه دهم کلیه رشته ها بوده است. دراین میان یافتن بهترین شیوه مطالعه ریاضی دهم دغدغه بسیاری از دانش آموزان در بدو ورود ه دوره دوم متوسطه است.
بهترین روش مطالعه ریاضی یازدهم

بهترین روش مطالعه ریاضی یازدهم

فرقی ندارد چه پایه ای هستید یا چه رشته ای می خوانید، ریاضی همواره همراه شماست. البته متناسب با رشته ی تحصیلی تان میزان اهمیت و درجه سختی سرفصل های آن متفاوت است.
بهترین روش مطالعه ریاضی دوازدهم

بهترین روش مطالعه ریاضی دوازدهم

بررسی بهترین روش مطالعه ریاضی دوازدهم
بهترین شیوه مطالعه فیزیک دوازدهم

بهترین شیوه مطالعه فیزیک دوازدهم

بررسی بهترین شیوه مطالعه فیزیک دوازدهم برای کسب بهترین نتیجه در امتحان نهایی و کنکور سراسری
بهترین روش مطالعه فیزیک یازدهم

بهترین روش مطالعه فیزیک یازدهم

بررسی مباحث و بهترین روش مطالعه فیزیک یازدهم
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.