زیرصد سنجش

اصول کلیدی برنامه ریزی درسی

gdob7h7v

در توضیح برنامه ریزی درسی باید بدانید که برنامه ریزی به مجموعه‌‏ای از فعالیت‌‏ها برای رسیدن به هدفی خاص و مشخص می‌‏گویند؛ برنامه ریزی در واقع استفاده مفید از زمان و امکانات است.

اما درس خواندن نیز مانند هر کار دیگری به یک برنامه ریزی منظم و دقیق نیاز دارد. اصول اشاره شده در این بخش به شما در ایجاد یک برنامه درسی کارآمد کمک می‌‏کند.

 

اصل اول: شخصی و برای هر فرد به طور مجزا باشد.

 

هرکس شرایط، توانایی و امکانات خاص خود را دارد. متناسب با شرایط طبیعتا نوع برنامه ریزی و نحوه ی پیاده سازی و اجرا نیز متفاوت خواهد بود.

 

اصل دوم: قابلیت اجرا شدن داسته باشد.

 

برنامه را براساس توانمندهای خود تنظیم کنید، نه تجربه ی دیگران یا چشم و هم چشمی. قبل از اینکه برنامه کلی را تنظیم کنید به یک شناخت نسبی از توانایی ذهنی، زمان آزاد، میزان تسلط بر دروس و سرعت مطالعه و یادگیری خود برسید و بعد بر اساس آن برنامه را تنظیم کنید تا امکان اجرا شدن برنامه به حداکثر برسد.

 

اصل سوم: فعالیت های غیردرسی و روزمره را هم پوشش دهد.

 

یک برنامه ی استاندارد و اصولی برنامه ایست که تمام زوایای زندگی را دربر بگیرد.

برای یک دانش آموز و داوطلب کنکور، مهم ترین بخش زندگی، درس و مطالعه است،

بنابراین برنامه ریزی با محوریت مطالعه انجام می شود اما روزمرگی ها و فعالیت های غیردرسی مهم، براساس ساعات مطالعه درسی در برنامه قرار می گیرند.

 

اصل چهارم: مطالعه ی تمام دروس اصلی را دربر بگیرد.

 

برخلاف تصور اکثر دانش آموزان، تغییرات جدید در شیوه ی برگزاری کنکور سراسری، چه از لحاظ حذف دروس عمومی از کنکور و چه تاثیر 40 درصدی آزمون سراسری در نتیجه، میزان اهمیت و تاثیر گذاری دروس عمومی به هیچ عنوان نسبت به قبل کاهش نیافته است.

به یاد داشته باشید اگرچه دروس عمومی از آزمون کنکور حذف شده،

اما همچنان از طریق تاثیر 60 درصدی معدل امتحانات نهایی، نقش بسیار مهمی در نتیجه ی نهایی کنکور سراسری دارند.

 

اصل پنجم: حل سوالات تشریحی و تستی را به یک نسبت شامل شود.

 

صرف نظر از تغییراتی که همه ساله در شیوه ی برگزاری کنکور سراسری و بخش نامه های سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه، شاهد هستیم،

نکته ی حائز اهمیت در برنامه ریزی درسی این است که شیوه ی مطالعه در تمام این سالها تغییر چندانی نکرده است.

همیشه روال مطالعه به این صورت بوده است:

مطالعه ی مفهومی و تشریحی تا ادراک کامل مباحث، حل مسائل و سوالات امتحانی به صورت تشریحی به منظور تثبیت مطالب و نهایتا تشریح و حل تست های کنکور برای تسلط کامل بر سوالات.

این مراحل همچنان برای تغییرات جدید نیز اجرا خواهد شد و مطمئن باشید برای موفقیت در کنکور هیچ راه و مسیر دیگری وجود ندارد.

این اصل ها را می توان تا بی نهایت ادامه داد، اما با رعایت کامل همین 5 اصل برنامه ای به دست می آید

که اجرای دقیق آن کسب نتیجه ی دلخواه در کنکور سراسری را در پی خواهد داشت.

در پکیج آموزشی کنکور  , بهترین پکیج آموزشی کنکور   در سایت زیر صد سنجش شاهد رتبه های زیر صد خواهید بود. کافی است از این بسته های آموزشی  برای هدف گذاری استفاده نمایید.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیگر مطالب
معرفی پکیج های آموزشی کنکور

پکیج های آموزشی کنکور

پکیج های آموزشی کنکور در گام اول باید جامع و فراگیر باشد. یعنی تمامی سرفصل های مرتبط با کنکور و دروس اصلی امتحانات نهایی پوشش دهد.
ترمیم معدل

همه چیز درباره ترمیم معدل

تاثیرگذاری سوابق تحصیلی بر کنکور سراسری، یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان پایه دوازدهم یا افراد پشت کنکوری است. نمراتی که دانش آموزان در امتحانات پایانی دوره دوم متوسطه کسب می کنند، به صورت مستقیم در نتیجه کنکور آن ها تاثیرگذار است.
انتخاب رشته تضمینی

انتخاب رشته تضمینی

انتخاب رشته تضمینی شعار اصلی بازار داغ این روزهای کنکور سراسری است. اما آیا واقعا انتخاب رشته تضمینی وجود دارد؟
موثر درس بخوانیم

موثر درس بخوانیم

زیاد درس خواندن همیشه نتیجه نمی دهد، اصل بر این است که موثر درس بخوانیم.
بررسی-کارنامه-کنکور

بررسی کارنامه کنکور سراسری شامل چه اطلاعاتی می شود؟

بررسی کارنامه کنکور سراسری و آگاهی از اینکه موارد مندرج در کارنامه چه اطلاعاتی در اختیار ما می گذارد، گام اول در رسیدن به یک انتخاب رشته اصولی و نتیجه بخش است.
هفت گام اساسی تا موفقیت

هفت گام اساسی تا موفقیت

کنکور سراسری، مسیری پر پیچ و خم است که تمامی دانش‌آموزان در سه سال انتهایی دبیرستان با آن رو به رو خواهند شد. اگر شما هم از آن دست دانش آموزانی هستید که موفقیت و رسیدن به جایگاه های شغلی و مالی خود را در گرو دانشگاه و تحصیل در دانشگاه های مشهور می دانید، برای رسیدن به این خواسته ها باید بتوانید از پس این مشکلات بربیایید.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.