با مصوبه جدید حذف دروس عمومی چه کنیم؟

با مصوبه حذف دروس عمومی، این دروس را چگونه مطالعه کنیم؟

دروس عمومی شامل درس‌هایی همچون ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، معارف و زبان عربی است. در دوره دبیرستان هرچند شما می‌توانید رشته تحصیلی تخصصی خود را انتخاب کنید، اما درس‌های عمومی به صورت یکسان برای شما تدریس خواهد شد. تا سال گذشته برای ورود به دانشگاه‌های سرتاسر کشور لازم بود تا در کنکور، سوالات دو دفترچه مختلف را پاسخ بدهید. یکی از آنها شامل دروس تخصصی می‌شد که برای هر رشته‌ای با سایر رشته‌های دیگر متفاوت بود. اما دفترچه دیگر شامل سوالاتی در رابطه با دروس عمومی بود که برای تمامی شرکت کنندگان در کنکور از منابع یکسانی طرح می‌شدند. اما قوانین کنکور به تازگی تغییر کرد که در ادامه به آن نگاهی خواهیم کرد.

مصوبه حذف دروس عمومی

تغییر در کنکور 1402

در مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور سال 1402 سه نکته مهم وجود دارد که مخاطبان این آزمون علمی کشور را به خود جذب کرد. ابتدا اینکه کنکور ورود به دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی که هر ساله یک بار برگزار می‌شد، از این به بعد دو بار در سال برگزار خواهد شد. با این اتفاق در صورت از دست دادن یک کنکور، نیاز نیست تا یک سال دانش آموز منتظر بماند و می‌تواند چند ماه بعد دوباره در کنکور شرکت کند.

نکته دوم این مصوبه جدید، قطعی بودن اعمال ضریب سابقه تحصیلی در دوره دبیرستان برای سنجش علمی دانش آموزان در کنار کنکور است. چندین سال است که تلاش می‌شود تا نتیجه نهایی آزمون کنکور با ضریبی از سابقه تحصیلی ترکیب شود تا فقط یک آزمون تعیین کننده آینده بخش جوان جامعه نباشد. حالا قرار است در کنکور آتی این اتفاق به صورت قطعی و با ضریب 40 درصد اجرایی بشود. در نتیجه نمره کسب شده در کنکور فقط 60 درصد از سنجش شما را تشکیل خواهد داد و عملکرد شما در دوره دبیرستان نیز اهمیت زیادی خواهد داشت.

دروس عمومی در مصوبه جدید کنکور

سومین نکته در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با حذف دروس عمومی از کنکور است. کنکور سال 1402 به صورت تخصصی برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان فقط به سوالاتی در رابطه با دروس مرتبط با رشته انتخابی خود آزمون خواهند داد. اما باید به یاد داشته باشید که این موضوع به معنای بدون تاثیر بودن درس‌های عمومی در سنجش برای ورود به دانشگاه نخواهد بود. همانطور که گفته شد چهل درصد از نتیجه سنجش شما به عملکرد علمی شما در دوره دبیرستان مربوط می‌شود.

 این عملکرد شامل دروس تخصصی و عمومی خواهد بود و در نتیجه باید گفت هرچند میزان اهمیت این دروس برای کنکور کاهش پیدا کرده است، اما هنوز هم می‌توانند تاثیر زیادی در موفقیت شما در کنکور داشته باشند. همچنین به یاد داشته باشید که دروس عمومی حتی اگر کاملا از کنکور حذف بشوند اما در دانشگاه و در زندگی روزمره شما کاربرد فراوانی دارند و باید به آنها توجه زیادی داشته باشید.

با توجه به همه این موارد پیشنهاد می‌کنیم این دروس را از برنامه آمادگی به کنکور خود خارج کنید. اما برای اینکه بتوانید ضریب 40 درصد تاثیر معدل سال‌های دبیرستان در نتیجه کنکور را افزایش بدهید، آمادگی خود برای این دروس را حفظ کنید تا در امتحان‌ها نمرات بهتری کسب کرده و از این مصوبه جدید هوشمندانه بهره ببرید.

پکیج های آموزشی  
زیر 100 سنجش

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیگر مطالب
بررسی کارنامه کنکور سراسری

بررسی کارنامه کنکور سراسری شامل چه اطلاعاتی می شود؟

بررسی کارنامه کنکور سراسری و آگاهی از اینکه موارد مندرج در کارنامه چه اطلاعاتی در اختیار ما می گذارد، گام اول در رسیدن به یک انتخاب رشته اصولی و نتیجه بخش است.
هفت گام اساسی تا موفقیت

هفت گام اساسی تا موفقیت

کنکور سراسری، مسیری پر پیچ و خم است که تمامی دانش‌آموزان در سه سال انتهایی دبیرستان با آن رو به رو خواهند شد. اگر شما هم از آن دست دانش آموزانی هستید که موفقیت و رسیدن به جایگاه های شغلی و مالی خود را در گرو دانشگاه و تحصیل در دانشگاه های مشهور می دانید، برای رسیدن به این خواسته ها باید بتوانید از پس این مشکلات بربیایید.
سوالات متداول در زمینه انتخاب رشته

سوالات متداول انتخاب رشته

پاسخ به سوالات متداول داوطلبان در رابطه با انتخاب رشته چگونه انتخاب رشته کنیم تا شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه و رشته دلخواه داشته باشیم؟
نقشه کشی ذهنی

نقشه کشی ذهنی در فرآیند مدیریت زمان

نقشه کشی ذهنی به عنوان یکی از ابزارهای لازم برای افزایش تمرکز، یادداشت برداری و خلاصه ‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد
تعادل میان مطالعه دروس پایه و دروس دوازدهم

تعادل میان مطالعه دروس پایه و دروس دوازدهم

با اعلام مصوبه جدید در ارتباط با کنکور سراسری کارشناسی، برای بسیاری از دانش‌آموزان سؤال پیش آمد که چگونه بین مطالعه دروس عمومی و دروس تخصصی برای امتحان نهایی و کنکور تعادل برقرار کنیم؟
محیط مناسب برای مطالعه

محیط مناسب برای مطالعه

داشتن یک مکان مناسب و ایده ‌آل برای مطالعه، اولین نیاز دانش آموز دبیرستانی است. مطالعه در مکان مناسب سبب می شود با آرامش و دقت بیشتری مشغول به درس خواندن شوید و مطالب بیشتر و عمیق تر در حافظه تا ثبت شود.
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.