زیرصد سنجش

آرامش قبل از کنکور

آرامش قبل از کنکور

در روزهای نزدیک به کنکور، داوطلبان اغلب به دنبال راهی برای جبران زمان های از دست رفته یا میانبری برای خواندن تمام مباحث هستند. اما ما در این زنگ مشاوره زیر 100 سنجش قصد داریم چند گام آرام بخش تا شب کنکور را معرفی کنیم.

6 گام آرامش بخش تا کنکور

اغلب کارشناسان حوزه آموزش معتقدند دانش آموزان با هر میزان مطالعه ای که تا کنکور داشته اند، در روزهای نزدیک به به کنکور باید قید یادگرفتن مطالب جدید را بزنند.

این یک استراتژی درست است. در چند روز باقیمانده تا کنکور باید به ذهن خود استراحت دهید؛ مطالب گذشته را در ذهن خود دسته بندی و طبقه بندی کنید و تنها به مروز و تکرار و تمرین و حل تست بپردازید.

در واقع الان زمان یادگیری نیست، بلکه زمان تثبیت و تسلط بر تمام آن چیزی است که تا کنکور یاد گرفته اید.

آرامش خود را حفظ کنید. عجولانه تصمیم نگیرید. باید بدانید در این مرحله حفظ آرامش مهم ترین مسئله است.

بی‌خیال مطالب جدید

از امروز تا روز کنکور دانش‌آموزان نمی‌توانند مطلب جدیدی را یاد بگیرند، چون زیر ساخت‌های آموزش بر اساس مرور، مرور و بازهم مرور است و در نتیجه مطالبی که تازه بخواهد مطالعه شود، زمانی برای مرور یا تست زدنشان باقی ‌نمانده است.

دانش‌آموزانی که تا به حالا درس خوانده و مطالعه داشته اند، وقت آن است که به جمع‌بندی مطالب رو بیاورند.

خود جمع‌بندی در دو حوزه خلاصه می‌شود که مهم‌ترین آنها تثبیت مفاهیم در ذهن و تسلط بر تست‌زنی است.

متقاضی شرکت در کنکور باید مطالبی را که خوانده است در ذهنش ثابت کند، همچنین برای تسلط پیدا کردن در تست‌زنی هم باید تست‌های چند سال گذشته کنکور را در شرایط بازسازی شده جلسه کنکور تمرین کنند.

حل و مطالعه سوالات کنکورهای سال های گذشته داخل و خارج کشور سوالاتی هستند که در این دوره می‌تواند به پشت کنکوری‌ها کمک کند.

 

یکی از اشتباه‌هایی که دانش‌آموزان در این دوره انجام می‌دهند، تست‌های تالیفی است که درست نیست و باعث سردرگمی متقاضیان کنکور می‌شود.

تجربه نشان می دهد با نزدیک شدن به روز کنکور معمولا دانش‌آموزان میزان ساعت مطالعه خود را افزایش می‌دهند تا از زمان باقیمانده به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

کارشناسان آموزشی در این زمینه معتقدند این افزایش ساعت برای دانش‌آموز مانند سم است. در اندک زمان باقیمانده تا کنکور باید ریتم مطالعاتی تغییر کند نه ساعت مطالعاتی.

اغلب کارشناسان معتقدند در بحث زمانی در شرایط کنونی دو نوع دانش‌آموز وجود دارد؛ دسته اول آنهایی که تا به امروز از زمان استفاده بهینه کرده‌اند و پیشرفت خوبی را در مباحث داشته‌اند؛ دسته دوم دانش‌آموزانی هستند که عملکرد بدی را تا به امروز داشته‌اند و به همین علت انرژی کافی را ندارند و الان خسته و سردر گم هستند؛ این دانش‌آموزان ساعت مطالعه شان به پنج تا شش ساعت بیشتر نمی‌رسد.

روان‌شناسان معتقدند خانواده‌ها در زمینه تشویق و حمایت از کنکوری‌ها مانند شمشیر دو لبه عمل می‌کنند و اطرافیان کنکوری‌ها در بعضی موقعیت‌ها فشارهایی به دانش‌آموز وارد می‌کنند که خود از آن مطلع نیستند.

خانم دکتر، آقا مهندس و لقب‌های این‌چنینی به دانش‌آموز دادن یا دعا کردن و آرزوی موفقیت در جمع برای دانش‌آموز باعث ایجاد مسئولیت و فشار روانی بر او می‌شود‌.

ترس از قبول نشدن تمرکز متقاضی را به هم می‌ریزد و تشویق کردن‌های بی‌مورد باعث تشویش دانش‌آموزان می‌شود؛ به همین دلیل بهتر است تشویق و دعا برای قبولی دانش‌آموزان را در جا و مکانی که او حضور ندارد، انجام دهید.

خانواده نقش مهمی در تعیین وضعیت روحی داوطلب کنکور دارد، برادر و خواهرهای بزرگ‌تر می‌توانند با بازگو کردن تجربیات خود از کنکور کمک حال داوطلب کنکور باشند. پدر و مادر نیز با مشورت گرفتن از معلمان و مربیان بهتر است زمینه را برای افزایش تمرکز دانش‌آموزان‌فراهم کنند.

خانواده و محیط زندگی دانش‌آموز در یک ماه مانده تا کنکور باید حال و هوای کنکوری به خود بگیرد. یعنی اعضای خانواده فعالیت‌هایی را که برای دانش‌آموز جذاب است مانند سینما رفتن را کمتر انجام دهند. البته باید به شکلی با دانش‌آموز برخورد کرد که احساس نکند تمام زندگی او در کنکور خلاصه می‌شود.

نصفه‌ نیمه نخوانید

یکی از متقاضیان شرکت در کنکور که سال قبل رتبه خوبی را کسب نکرده است، درباره تجربه و دلیل ناکام بودنش در کنکور سال گذشته می‌گوید: «زمان زیادی را برای مطالعه صرف کردم اما اولویت‌های درس خواندنم مشخص نبود. برای همه کتاب‌ها به یک اندازه زمان می‌گذاشتم.

سردرگمی و نداشتن تسلط کافی در تست زدن باعث شد استرس زیادی در جلسه کنکور به من دست بدهد. تمام مطالبی را که خوانده بودم، فراموش کردم. آشفتگی و استرس بیشتر زمان من را برد و نتوانستم نتیجه لازم را بگیرم.»

تجربیات دانش‌آموزانی که در کنکور موفق نشده‌اند بسیار به همدیگر نزدیک است، اما تنها راه‌حل این معضل، مسلط بودن بر مطالب است. کارشناسان معتقدند نصفه نیمه‌ خواندن درس‌ها باعث می‌شود مطالعات و موضوعات در ذهن دانش‌آموز به هم بریزد.

توصیه‌های دقیقه 90

بیشتر کارشناسان معتقدند روز قبل از کنکور درس خواندن بار منفی زیادی به همراه خواهد داشت. در واقع در این روز درس‌خواندن ممنوع است؛ روز قبل از کنکور، نباید درس خواند چراکه نظم ذهنی را به هم می‌زند و سبب نگرانی بیشتر داوطلب می‌شود.
اما نباید بیکار هم بود، چرا که وقتی کاری برای انجام دادن نداریم، فکرهای منفی به ذهن هجوم می‌آورد. بنابراین، روز قبل از کنکور داوطلب باید وقت خود را با برنامه‌های متنوع پر کرده و لحظه‌ای بیکار نباشد.
روز قبل از کنکور، صبح زود از خواب بیدار شده و ظهر هم نخوابد تا شب قبل از کنکور، خوب و راحت بخوابد. دو اشتباه رایجی که اغلب داوطلبان کنکور انجام می‌دهند؛ صبحانه نخوردن و مرور درس‌های حفظ کردنی است.
مرور مطالب، فقط اضطراب را افزایش داده و سبب آشفتگی ذهنی می‌شود. بنابراین، حتی اگر فکر کردید مطلبی فراموش شده آن را نخوانید، چون فایده‌ای ندارد. نخوردن صبحانه نیز باعث افت قند خون و در نتیجه از دست رفتن تمرکز می‌شود.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیگر مطالب
بارم بندی امتحان نهایی فیزیک دوازدهم

بارم بندی امتحان نهایی فیزیک دوازدهم

مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی

مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی

مباحث مهم زیست کنکور

مباحث مهم زیست کنکور

بررسی مباحث مهم زیست کنکور
مباحث مهم شیمی کنکور

مباحث مهم شیمی کنکور

مباحث مهم فیزیک کنکور

مباحث مهم فیزیک کنکور

برنامه ریزی ماه آخر کنکور

برنامه ریزی ماه آخر کنکور

هفته های آخر کنکور | روزهای طلایی جمع بندی
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.