زیرصد سنجش

نخستین کنکور الکترونیکی در بهمن ماه به صورت آزمایشی برگزار می شود!

اخبار کنکور 1402
نخستین کنکور الکترونیکی را به صورت آزمایشی در بهمن ماه برگزار می شود.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره الکترونیکی شدن کنکور سراسری گفت: تلاش می‌کنیم که نخستین کنکور الکترونیکی را به صورت آزمایشی در بهمن ماه برگزار کنیم.

پورعباس در گفتگو با شبکه خبر گفت: سازمان سنجش کشور برای برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه آمادگی کامل دارد و با توجه به اینکه برای نخستین بار، کنکور در فصل زمستان برگزار می‌شود، اعلام می‌شود که داوطلبان درباره گرمایش سالن‌های برگزاری آزمون نگرانی نداشته باشند.

نوبت دوم کنکور نیز در تیرماه 1402 برگزار خواهد شد؛ اگر نتیجه آزمون نوبت اول خوب باشد، داوطلبان می‌توانند از نتیجه حاصله استفاده کنند اما اگر به هر دلیلی نتوانستند در آزمون نتیجه مساعدی به دست بیاورند، می‌توانند در آزمون تیرماه شرکت کنند و با توجه به اینکه نتایج آزمون‌ها تا ۲ سال اعتبار دارد، آزمون‌های نوبت اول و دوم هیچ مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

وی در رابطه با جامعه آماری داوطلبان کنکور گفت: زنان ۶۰ درصد داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ را تشکیل می‌دهند و ۴۰ درصد دیگر را مردان تشکیل می‌دهند.

رییس سازمان سنجش افزود: نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در ۴۱۷ شهرستان برگزار می‌شود و تهران نیز ۲۵ حوزه برگزاری آزمون دارد. همه امکانات بسیح شده‌اند که کنکور بدون هیچ مشکلی برگزار شود.

پورعباس در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: در فرآیند برگزاری کنکور، همواره عمر تحصیل ۱۲ ساله داوطلبان در مدت زمان ۳ ساعت مورد ارزیابی قرار می‌گرفت که این موضوع، خوب نبود. این در حالی است که کشورهای پیشرفته، آزمون ورود به دانشگاه را چندین نوبت در سال برگزار می‌کنند و این موضوع می‌تواند الگوی مناسبی باشد.

در حال حاضر، ۸۵ درصد کرسی‌های دانشگاه‌ها در رشته‌های بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی مشخص می‌شود و تنها در برخی از رشته‌محل‌ها که متقاضی فراوانی دارد کنکور به عنوان ملاک ارزیابی ورود به دانشگاه قرار می‌گیرد.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی را به صورت سالانه افزایش خواهیم داد

معاون وزیر علوم با اشاره به تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی داوطلبان در نتیجه نهایی کنکور، گفت: ۶۰ درصد باقیمانده مربوط به آزمون سراسری است. ما درنظر داریم که نقش کنکور در ورود به دانشگاه را کمرنگ کنیم و به همین دلیل میزان تاثیر سوابق تحصیلی را به صورت سالانه افزایش خواهیم داد.به نحوی که میزان تاثیر سوابق تحصیلی در سال آتی به مرز ۵۰ درصد می‌رسد و تا سقف ۶۰ درصد در سال‌های آتی افزایش خواهد یافت.

پورعباس به آغاز فرآیند ثبت‌نام نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: اگر داوطلبان در آزمون نوبت اول شرکت نکنند، می‌توانند در آزمون نوبت دوم ثبت‌نام کنند. همچنین داوطلبان نوبت اول کنکور نیز از چنین فرصتی برخوردار هستند و فرایند ثبت‌نام نوبت دوم از ۱۵ فروردین ماه آغاز می‌شود.

نخستین کنکور الکترونیکی در بهمن ماه به صورت آزمایشی برگزار می شود!

دکتر پورعباس درباره الکترونیکی شدن کنکور توضیح داد: ما در این مسیر گام برداشته‌ایم و این احتمال وجود دارد که کنکور الکترونیکی را چند بار به صورت آزمایشی برگزار کنیم. مادامی که کنکور به صورت کاغذی باشد، ۲ بار در سال برگزار می‌شود.

زیر 100 سنجش

سه مرحله برای برگزاری کنکور الکترونیک درنظر گرفته شده و بانک سوالات و یک نرم‌افزار برای این موضوع ایجاد شده است. بستری برای برگزاری امتحان به صورت کامپیوتر پایه، موبایل پایه و صفحه‌هوشمند پایه درنظر گرفته می‌شود و داوطلبان با حضور در محل‌های تعیین‌شده آزمون می‌دهند و نتیجه بلافاصله پس از برگزاری آزمون به داوطلب اعلام می‌شود.

پورعباس با بیان اینکه امکان حذف کنکور وجود ندارد، گفت: کنکور باید برای تصاحب صندلی برخی از رشته‌ها یا کد رشته‌محل‌های پرطرفدار برگزار شود. در حال حاضر، ۸۵ درصد پذیرش دانشگاه‌ها در رشته‌های بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی است.

وی درباره تغییرات دفترچه سؤالات و پاسخ‌نامه‌ها اظهار کرد: هر دفترچه سؤال، یک پاسخ‌نامه اختصاصی دارد. به طور مثال، داوطلبان گروه آزمایشی علوم‌تجربی ۴ دفترچه دریافت می‌کنند. تعداد سؤالات نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته اما مدت‌زمان پاسخگویی افزایش یافته است.

پورعباس درباره امنیت آزمون‌های آموزش و پرورش گفت: سازمان سنجش به ارتقاء امنیت آزمون‌های آموزش و پرورش کمک کرده است؛ چرا که سوابق تحصیلی در قبولی دانشگاه‌ها نقش دارد.

حذف زیرگروه‌های آزمایشی از دیگر تغییرات کنکور ۱۴۰۲ است

پورعباس در بخش دیگری از صحبت هایش در رابطه با حذف بخشی از منابع در کنکور گفت: این موضوع با هماهنگی آموزش و پرورش و با توجه به تغییرات کتب درسی انجام می‌شود. حذفیات کنکور، هرساله به اطلاع داوطلبان می‌رسد. همچنین سؤالات به صورت تلفیقی‌مفهومی طراحی می‌شود.

منظور از تلفیقی‌مفهومی این است که یک مبحث ریاضی در دوره ۳ ساله دبیرستان آموزش داده می‌شود و سؤالات براساس مطالب آموزش داده شده، طراحی می‌شوند و داوطلبان باید برتمام مطالب آموزشی که در ارتباط با یک موضوع خاص طی سال‌های دبیرستان آموزش داده شده، تسلط داشته باشند.

معرفی پکیج های آموزشی کنکور

دکتر پورعباس با بیان اینکه حذف زیرگروه‌های آزمایشی از دیگر تغییرات کنکور ۱۴۰۲ است، توضیح داد: فقط یک نمره کل برای داوطلبان اعلام می‌شود که برمبنای آن نسبت به انتخاب رشته اقدام می‌کنند. پذیرش یک بار در سال صورت می‌گیرد و داوطلبان می‌بایست در مرداد ماه با توجه به نمره کل خود که بر مبنای نمره خام آزمون و سوابق تحصیلی است، انتخاب رشته کنند. نتایج نهایی در شهریور ماه سال بعد اعلام می‌شود. سوابق تحصیلی در آزمون ۱۴۰۱ تاثیر مثبت داشت اما در کنکور ۱۴۰۲، ۴۰ درصد تاثیر مستقیم دارد.

رئیس سازمان سنجش کشور با بیان اینکه سوابق تحصیلی دانش‌آموزان دوازدهمی در خرداد ایجاد می‌شود، اظهار کرد: اگر دانش‌آموزان نتوانند سوابق تحصیلی خود را ایجاد کنند، نمره صفر برای وی لحاظ می‌شود. اگر دانش‌آموزان در شهریور ماه قبول شوند، بازهم نمره خرداد ماه ملاک ارزیابی در کنکور است و نمره شهریور ماه برای کنکور سال آتی اعتبار دارد.

وی ادامه داد: سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در سامانه‌ای توسط آموزش‌وپرورش ثبت می‌شود و به اطلاع داوطلبان می‌رسد. اگر اشتباهی در درج سوابق صورت گرفته باشد، داوطلبان باید برای اصلاح آن اقدام کنند.

رئیس سازمان سنجش درباره امکان شرکت در ۲ گروه آزمایشی اصلی گفت: به طور مثال، اگر یک داوطلب ریاضی‌فیزیک بخواهد به طور مثال در گروه آزمایشی علوم‌انسانی شرکت کند، باید سوابق تحصیلی برای خود ایجاد کند. اگر دست به چنین کاری نزند، نمره صفر برای وی لحاظ می‌شود.

دفترچه‌ سؤالات تا ظهر روز برگزاری آزمون منتشر می‌شود

وی درباره انتشار دفترچه سؤالات آزمون سراسری ۱۴۰۲ گفت: دفترچه‌ سؤالات تا ظهر روز برگزاری آزمون منتشر می‌شود. تا زمانی که آزمون به صورت کاغذی باشد، دفترچه سؤالات منتشر می‌شود.

پکیج آموزشی کنکور تجربی

دکتر پورعباس با بیان اینکه دفترچه و پاسخ‌نامه‌ها شخصی‌سازی شده است، اظهار کرد: ما پاسدار صیانت از کنکور هستی و با حمایت دستگاه‌های مختلف کنکور را با امنیت برگزار می‌کنیم. تا ساعت ۸ صبح روز برگزاری آزمون، هیچ‌کسی به سؤالات دسترسی ندارد و سؤالات در قرنطینه طراحی و نگهداری می‌شود.

استفاده از ۱۸۰ دستگاه سیگنال یاب در فرایند برگزاری کنکور

دکتر پورعباس درباره تعداد دستگاه‌های سیگنال‌یاب گفت: تعداد این دستگاه‌ها از ۸۰ مورد به ۱۸۰ مورد رسیده و به راحتی قابلیت کشف دستگاه‌ها را دارد. متخلفان با دستگاه‌های فوق‌جاسوسی در جلسه کنکور حاضر می‌شوند و اگر این دستگاه‌ها حتی به صورت خاموش از یک داوطلب گرفته شود تا ۱۰ سال محرومیت از شرکت در آزمون را به همراه دارد.

وی افزود: دستگاه‌های امنیتی کشور در صورت شناسایی متخلفان و ابلاغ حکم از سوی قاضی کشیک در زمان برگزاری کنکور، متخلفان را بازداشت می‌کنند.

مردم قطع اینترنت به صورت نقطه‌ای در زمان برگزاری کنکور را می‌پذیرند

دکتر پورعباس درباره قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور گفت: اینترنت، آخرین حلقه امنیت کنکور است. اینترنت با بسیاری از مسائل روزمره مردم مثل امور درمانی گره‌خورده است و قابل حذف نیست. ما درنظر داریم که امکان ارسال فایل و عکس در پیام‌رسان‌ها وجود نداشته باشد. اینترنت همراه به صورت نقطه‌ای در زمان برگزاری کنکور قطع می‌شود. من بر این باور هستم، مردم قطع اینترنت به صورت نقطه‌ای در زمان برگزاری کنکور را می‌پذیرند چرا که کنکور در سرنوشت فرزندشان تاثیر دارد.

پکیج کنکور ریاضی

رییس سازمان سنجش خطاب به داوطلبان گفت: با روحیه بالا و خیالی آسوده وارد حوزه شوید. اکثر داوطلبان،پاسخ سؤال اول را نمی‌دانند و این موضوع نباید موجب تشویش و اضطراب آنها شود. داوطلبان بدانند که نفر اول هر گروه آزمایشی هم به تمام سؤالات به درستی پاسخ نمی‌دهد. پدر و مادرها به فرزندان خود فشار وارد نکنند و آرزوهایشان را از فرزندانشان نخواهند. داوطلبان، شب قبل از برگزاری کنکور سعی کنند از خوردن غذای غیرخانگی پرهیز کنند.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

فروش سوالات امتحان نهایی | بازار داغ خردادماه

بازار داغ فروش سوالات امتحانات نهایی!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟ اعلام نظر نهایی در شهریور

پورعباس، در رابطه با این که کنکور 1403 چگونه برگزار می شود گفت: ملاک عمل فعلا مصوبه شوراست، اما اعلام نظر نهای در شهریو صورت می گیرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

هشدار سازمان سنحش به داوطلبان کنکور

ارسال مدارک، پرداخت وجه و تبانی به هر شکل در گروه های تقلب فضای مجازی موجب محرومیت در آزمون سراسری می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار میشود؟

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی حواشی مصوبات کنکور

بررسی حواشی مصوبات کنکور در عملکرد مدارس و معلمان و دانش آموزان

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورا

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.