مهندسی ایونیک هواپیما

مهندسی ايونيك هواپیما در واقع همان الكترونيك هواپيمايي به معناي تخصصي آن است. يعني متخصص اين رشته، اطلاعات لازم را در زمينه دوره‌هاي ILS، VOR، DME و دوره‌هاي تخصصي ديگر به دست مي‌آورد.

مهندسی ایونیک هواپیما از رشته های زیرگروه 1 کنکور ریاضی و فیزیک است.

براي مثال تعمير و نگهداري سيستم ILS كه كمك مي‌كند تا هواپيما، مسير باند را تشخيص داده و بر روي آن بنشيند، در رشته تخصصي اويونيك هواپيما آموزش داده مي‌شود.
يك خلبان ماهربيشترين آگاهي و مهارت را در استفاده از آلات دقيق الكترونيكي و كامپيوتري موجود در كابين دارد؛ وسايلي كه ايمني يك پرواز، در گرو سلامتي و دقت عمل آنها است و باز به همين دليل، در سازمان هواپيمايي هر كشوري، نصب، راه‌اندازي، نگهداري و تعمير سيستم‌هاي الكترونيكي و كمك ناوبري موجود در هواپيما از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است.

وظيفه‌اي كه بر عهده متخصصان اويونيك هواپيما مي‌باشد:

در صنعت هواپيمايي، توانمندي در دروس رياضي و فيزيك بسيار مهم است. دانشجويان بايد با علاقه و پشتكار بسيار، در اين صنعت فعاليت كنند، يعني نبايد واحدهاي آزمايشگاهي و دروس تخصصی را صرفا برحسب رفع تکلیف پشت‌سر بگذارند و هدفشان تنها گرفتن مدرك كارداني يا كارشناسي باشد، بلكه لازم است با انگيزه و هدف، سركلاس درس حضور داشته باشند تا بتوانند در آينده از تحصيل خود، در سازمان هواپيمايي كشور ياري بگيرند.

درس‌های این رشته در طول تحصیل
 

دروس پایه:

ریاضی عمومی.

ریاضی کاربردی.

فیزیک.

دروس اصلی تخصصی:

مدار الکتریکی.

الکترونیک.

مدارهای منطقی.

نقشه‌کشی صنعتی.

برنامه‌نویسی کامپیوتر.

سیستم‌های ارتباطی هواپیما.

سیستم‌های کمک ناوبری هواپیما.

رادار و کاربرد آن در هواپیما.

الکتریک هواپیما.

آلات دقیق هواپیما.

سیستم‌های کنترل اتوماتیک.

کارگاه فن‌آوری و روش‌های جوشکاری.

زبان تخصصی هواپیمایی.

لازم به ذکر است كه دانشجويان مهندسی اويونيك هواپيما، پس از فارغ‌التحصيلي، براساس مقررات آموزشي دانشكده‌ هواپيمايي كشوري، براي شركت در آزمون و اخذ مدرك بين‌المللي الكترونيك هواپيما، به استاندارد پرواز سازمان هواپيمايي كشوري معرفي مي‌شوند.

بیشتر حوادث هوایی موقع بلند شدن و نشستن هواپیما اتفاق می افتد در صورتیکه برخاستن و فرود آمدنشان فقط 6% از عملیات هوایی را تشکیل می‌دهد. این یعنی تخصص‌های اویونیک، الکترونیک و مخابرات هواپیمایی، در سازمان هواپیمایی هر کشوری اهمیت زیادی دارد و جذب نیروی قدرتمند در این زمینه‌ها واجب است.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران هم برای تأمین نیروی ماهر و توانمند در تخصص‌های مورد نیاز، هر ساله تعدادی دانشجو در رشته‌های تعمیر و نگهداری هواپیما، الکترونیک هواپیمایی، اویونیک هواپیما و مخابرات هواپیمایی جذب می‌کند که تعداد زیادی از این دانشجویان، در صورت داشتن توانایی و دانش لازم، جذب سازمان هواپیمایی کشوری می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.