زیرصد سنجش

معرفی رشته میکروبیولوژی

 

رشته میکروبیولوژی در واقع علم شناخت جانداران میکروسکوپی مثل باکتری ها، ویروس ها، قارچها و تک سلولی هاست.

این رشته با تحقیق و مطالعه بر ساختار این دسته از جانداران، از آسیب رساندن آنها به زندگی انسان، حیوان و گیاه جلوگیری می کند.

در واقع هدف اصلی این رشته مبارزه با میکروارگانیسم های بیماری زا که حیات انسانها، گیاهان و حیوانات را به مخاطره می اندازد است.

گرایش های این رشته عبارتند از:

  • پزشکی: در این گرایش میکروبهایی که برای انسان بیماری زا هستند و چگونگی فغالیت آنها بررسی می شود.
  • غذایی: بسیاری از مواد غذایی مثل ماست یا پنیر به یاری میکروبها تولید می شوند.
  • صنعتی: از میکروبهای مفید برای تولید مواد صنعتی مانند اسیدها و کمپوست میکروبی (تهیه کود به یاری مواد زاید و زباله ها) استفاده می شود و از میکروبها در رفع آلودگی های محیط زیست استفاده میشود.

دروس تخصصی این رشته در دانشگاه عبارتند از: میکروبیولوژی محیطی ، باکتری شناسی ، قارچ شناسی، میکروبیولوژی صنعتی، بیوشیمی فیزیک، مبانی فیزیولوژی گیاهی، ایمونولوژی، تکامل، ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوفیزیک، شیمی عمومی، زیست گیاهی، فیزیک، بیوشیمی، زیست شناسی جانوری، زبان تخصصی، باکتری شناسی، میکروبیولوژی غذایی، پروتوزئولوژی، زیست شناسی مولکولی، ویروس شناسی، زیست شناسی پرتوی، ژنتیک، مبانی فیزیولوژی جانوری، میکروبیولوژی، اکولوژی عمومی، شیمی آلی، بیوشیمی، زیست شناسی سلولی.

پذیرش در مقطع کارشناسی این رشته، هم از طریق کنکور سراسری و هم براساس سوابق تحصیلی (دوره ی پذیرش بدون آزمون) در دانشگاههای دولتی (روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس های خودگردان) و دانشگاه آزاد صورت می گیرد.

برای شناخت سایر گرایش های رشته ی زیست شناسی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیرصد سنجش

موسسه ی آموزشی زیر صد سنجش

0
YOUR CART
  • No products in the cart.