زیرصد سنجش

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

در عصر تکنولوژی، به جرات می توان گفت پرکاربردترین رشته ی علوم مهندسی، رشته ی مهندسی کامپیوتر است.

این رشته یک رشته بسیار شناخته شده در بین افراد جامعه و رشته ای بسیار کاربردی است و دامنه کاری فراوانی از لحاظ شغلی دارد.

مهندسی کامپیوتر در زیر گروه یک کنکور سراسری رشته ریاضی و فیزیک قرار دارد. از موارد مورد بحث در این رشته می توانیم به تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی، برنامه نویسی، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگهداری و عیب یابی و تعمیر و نگهداری و اصلاح و توسعه در  سیستم های کامپیوتری و هوش مصنوعی اشاره کنیم.

این رشته دو گرایش نرم افزار و سخت افزار دارد.

 گرایش نرم افزار به قسمت ها و طراحی های غیرقابل لمس کامپیوتر میگویند. هدف اصلی در گرایش نرم افزار این است که افراد به پژوهش درباره زبان های مختلف برنامه نویسی، سیستم عامل های متفاوت و طراحی الگوریتم مسلط شوند.

گرایش سخت افزار افراد به آموزش و پژوهش، ساخت و طراحی قطعات مختلف در مقیاس های مختلف در سیستم های کامپیوتری می پردازند. مانند ساخت و طراحی سوکت ها، بردها و.. دیگر قطعات کامپیوتری.

دانش اموختگان در این رشته میتوانند به ساخت و به کار گیری نرم افزار ها و سخت افزار های جدید، پشتیبانی و نگه دای سیستم های نرم افزاری، شناسایی فنون جدید طراحی و ساخت رایانه و ارزیابی ان ها، عیب یابی کامپیوتر ها و سیستم های کامپیوتری و رفع عیب آن بپردازند.

از ویژگی های یک مهندس کامپیوتر دارا بودن پایه ریاضی قوی و داشتن روحیه جستجوگر الزامی است.

دروس پایه مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی که بین هر دو گرایش آن مشترک است، عارتند از:

ریاضیات عمومی، فیزیک عمومی، امار مهندسی، معادلات دیفرانسیل، برنامه نویسی مقدماتی و پیشرفته، ساختمان گسسته، طراحی الگوریتم، محاسبات عددی، ریاضیات مهندسی.و همچنین درس های اختصاصی که شامل ریز پردازنده، شبکه های کامپیوتری، زبان ماشین و برنامه نویسی، ساختمان داده ها، سیستم های عامل، مدارمنطقی، مدارهای الکترونیکی و …

و اما دروس تخصصی گرایش های مهندسی کامپیوتر عبارتند از:

گرایش نرم افزار: ذخیره و بازیابی اطلاعات، اصول طراحی و ساخت پایگاه های داده، اصول طراحی و ساخت کامپایلرها،پ روژه ازمایشگاه های پایگاه داده ها، مهندسی نرم افزار، تحلیل و طراحی سیستم ها و …

گرایش سخت افزار: سیگنال ها و سیستم ها، مدارهای الکتریکی، انتقال داده ها، سیستم های کنترل خطی، الکترونیک دیجیتال، شبکه های کامپیوتری، ریزپردازنده و …

نکته قابل توجه در ارتباط با رشته مهندسی کامپیوتر، شباهت زیاد این رشته با رشته مهندسی فناوری اطلاعات است که برخی – به اشتباه – این دو رشته را یکی میدانند.

مهندسی کامپیوتر در گذشته ای نه چندان دور به عنوان یکی از زیرشاخه های مهندسی کامپیوتر به پذیرش دانشجو می پرداخت.

مهندسی کامپیوتر، به ویژه در گرایش نرم‌افزار، به‌صورت پایه ای ضمن استفاده از علم ریاضی و با عمق قابل توجّه، موضوعات را مورد توجّه قرار می‌دهد و بیشتر در حوزه ی برنامه نویسی، طراحی و ساخت نرم افزارها کاربرد دارد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه‌های تکنولوژیک و کاربردی نرم‌افزار را بررسی می‌کند.

برای شناخت هر چه بیشتر رشته مهندسی فناوری اطلاعات اینجا کلیک کنید.

مهندسی کامپیوتر از آن دسته رشته هاست که به دانشجویان آن توصیه می شود برای ورود به بازار حرفه ای این رشته، به هیچ عنوان به آموزش های دانشگاهی اکتفا ننمایند و با توجه به گرایش و علاقه ی خود حتما دوره های مهارتی این رشته مانند طراحی سایت، برنامه نویسی به زبانهای روز (تحت وب یا تحت ویندوز)، طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و … را به صورت حرفه ای بیاموزند.

همانطور که پیش از این اشاره شد، مهم ترین درس برای موفقیت در رشته مهندسی کامپیوتر، درس ریاضیات (شامل ریاضی، هندسه و به ویژه گسسته) است. اما برای قبولی در دانشگاه های دولتی، توجه و تسلط بر تمامی دروس الزامی ست و همه ی درس ها از اهمیت یکسانی برخوردارند.

تاکید می کنیم هیچ درسی را حذف نکنید و برای ارتقا تراز خود در کنکور یک یا دو درس را با مشورت مشاور خود برای 100 زدن انتخاب نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیرصد سنجش

موسسه ی آموزشی زیر صد سنجش

0
YOUR CART
  • No products in the cart.