زیرصد سنجش

معرفی رشته علوم تغذیه

علوم تغذیه دانشی ست در زمینه ی تاثیر تغذیه در سلامت افراد. در واقع هدف این رشته آگاه کردن مردم از میزان دقیق مصرف مواد غذایی گوناگون است.
یکی از عوامل موثر در سلامت جسمی و روانی افراد، خوردن و آشامیدن است. تغذیه نادرست باعث بروز بیماری های گوناگونی در انسان می شود. چاقی، مشکلات گوارشی، فشار خون، بیماری های قلبی و حتی مشکلات روحی از عوارض بارز و شناخته شده ی تغذیه ی نادرست است.
علوم تغذیه
شاخه های رشته علوم تغذیه:
  • تغذیه گروه های سنی مختلف و افراد با شرایط خاص مثل سالمندان، کودکان، ورزشکاران، معلولین و … .
  • تغذیه بالینی ویژه ی بیماران بستری و …
علوم تغذیه از رشته های زیر گروه یک کنکور تجربی است که در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو داشته و امکان تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز دارد.
تسلط بر درس زیست و شیمی برای موفقیت در این رشته الزامیست، چرا که در طول تحصیل در این رشته دروس بیوشیمی و فیزیولوژی از دروس اصلی محسوب می شوند.
دروس اصلی این رشته شامل بیوشیمی متابولیسم، میکروب‌شناسی مواد غذایی، شیمی و تجزیه‌ی مواد غذایی، تغذیه‌‌ی اساسی، فیزیولوژی تغذیه، داروشناسی، پاتوفیزیولوژی، بهداشت و مسمومیت‌های غذایی، اصول و روش‌های نگهداری مواد غذایی، اصول ایمونولوژی، اکولوژی غذا و تغذیه می‌باشد.
مهارت ها و تخصص هایی که فارغ التحصیل این رشته در پایان تحصیل به دست می آورند، عبارتند از تجویز انواع رژیم‌های غذایی جهت تناسب اندام (افزایش و کاهش وزن)، ارائه رژیم مناسب برای ورزشکاران و بیماری‌های مختلف مانند دیابت، فشارخون، بیماری های کلیوی و…، توانایی مدیریت بخش تغذیه بیمارستان‌ها جهت تامین غذای مناسب بیماران، همراهان و پرسنل، توانایی برنامه ریزی غذایی در سطح جغرافیایی گسترده (برای مثال غنی سازی نمک با ید، ارایه انواع مکمل‌ها به زنان باردار، کودکان، نوجوانان و سالمندان)، توانایی مدیریت تغذیه در شرایط بحرانی مانند سیل و زلزله و…، توانایی کار در بخش کنترل کیفی کارخانجات صنایع غذایی و …
یک کارشناس تغذیه می تواند در کنار پزشک خانواده در مراکز بهداشت مشغول به کار شود، یا می تواند در بیمارستان ها به عنوان ناظر بر سلامت تغذیه هم بیماران و هم کل بیمارستان انجام وظیفه کند.
ضمن اینکه وزارت بهداشت به کارشناسان تغذیه مجوز راه اندازی مرکز مشاوره ی تغذیه به صورت مستقل نیز اعطا می کند.
برای موفقیت در این رشته تسلط بر زیست و شیمی الزامیست و برای قبولی در کنکور درصد بالا در این دو درس می تواند معجزه کند. اما دروس عمومی از لحاظ میزان اهمیت در یک جایگاه قرار دارند و همانطور که پیش از این اشاره شد، درس عربی می تواند سکوی پرتاب شما باشد.
هیچ درسی را حذف نکنید. تاکید می کنم در کنکور تجربی همه دروس از اهمیت یکسان برخوردارند. حداقل یک درس عمومی و یک درس تخصصی را با مشورت مشاور خود به عنوان درسی که باید 100 بزنید انتخاب کنید.
فراموش نکنید برای اینکه در بهترین رشته و بهترین دانشگاه پذیرفته شوید باید بهترین باشید.
 
 
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیرصد سنجش

موسسه ی آموزشی زیر صد سنجش

0
YOUR CART
  • No products in the cart.