زیرصد سنجش

معرفی رشته ی اعضای مصنوعی

رشته اعضای مصنوعی که جزرشته های توانبخشی است، از زیر رشته های گروه پیراپزشکی می باشد.

اعضای مصنوعی از سوی دیگر از زیر مجموعه های رشته مهندسی پزشکی هم محسوب می شود.

هدف این رشته تربیت نیروهای متخصص و ماهر در امر طراحی و ساخت اعضای مصنوعی است.

فعالیت رشته ی اعضای مصنوعی را میتوان در سه زمینه خلاصه کرد:

الف) اصلاح ناهنجاری ها

ب) حمایت از اعضای ضعیف و ناتوان بدن

ج) ساخت اندام مصنوعی برای عضو از دست رفته

اعضای مصنوعی

دانشجویان این رشته در دوره ی کارشناسی (دوره ی 4 ساله) ابتدا با مفاهیم علوم پایه ی مهندسی، پزشکی، آناتومی و فیزیولوژی بدن آشنا می شوند و بعد از آن ساخت اعضای مصنوعی را می آموزند.

رشته ی اعضای مصنوعی امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را در دو گرایش ارتز و پروتز دارد. ارتز به وسایل کمکی که در خارج از بدن و به موازات عضو از کار افتاده قرار می گیرد و فعالیت آنرا بهبود می بخشد گفته می شود و پروتز وسیله ای است که جایگزین عضو از دست رفته می شود.

از برخی جهات رشته اعضای مصنوعی به رشته ی مهندسی پزشکی شبیه است، اما در نظر داشته باشید که رشته ی اعضای مصنوعی به ساخت وسایل کمکی و اعضای مصنوعی خارج از بدن نظیر دست ، پا ، چشم و بینی میپردازد در حالی که وظیفه ی رشته ی مهندسی پزشکی، ساخت تجهیزات پزشکی نظیر دستگاه های مختلف رادیولوژی ، عکس برداری و ..است. مهندسی پزشکی بیشتر با سیستم های الکتریکی و بیومکانیکی سروکار دارد، در حالی که رشته ی اعضای مصنوعی به ساخت سیستم های مکانیکی میپردازد. رشته ی مهندسی پزشکی، علاوه بر اعضای خارج از بدن، به ساخت بافت و اعضای مصنوعی داخل بدن نظیر پروتز های داخل قلبی و دست سیبرنتیکی میپردازد اما وظیفه رشته ی اعضای مصنوعی ساخت قطعات ساده خارج بدن که با دست قابل ساخت هستند، است.

فیزیک و زیست شناسی در بین دروس تخصصی رشته ی تجربی برای موفقیت در این رشته بسیار حائز اهمیت هستند، اما میزان اهمیت کلیه دروس تخصصی برای قبولی در این رشته به یک اندازه است، در بین دروس عمومی هم به طور قاطع نمی توان گفت کدام درس مهم تر است، اما همانطور که بارها توضیح داده شد، چون غالبا دانش آموزان رشته تجربی از درس عربی گریزان هستند می توان عربی را به عنوان سکوی پرتاب در نظر گرفت.

هیچ درسی را حذف نکنید. تاکید می کنم در کنکور تجربی همه دروس از اهمیت یکسان برخوردارند. حداقل یک درس عمومی و یک درس تخصصی را با مشورت مشاور خود به عنوان درسی که باید 100 بزنید انتخاب کنید.

فراموش نکنید برای اینکه در بهترین رشته و بهترین دانشگاه پذیرفته شوید باید بهترین باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیرصد سنجش

موسسه ی آموزشی زیر صد سنجش

0
YOUR CART
  • No products in the cart.