زیرصد سنجش

قطعی اینترنت در روزهای برگزاری کنکور

اخبار کنکور 1402
رییس سازمان سنجش از قطعی اینترنت همراه در روزهای برگزرای کنکور به صورت نقطه ای خبر داد. درباره اینترنت ثابت محدودیتی وجود ندارد.

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

رییس سازمان سنجش از قطعی اینترنت همراه در روزهای برگزرای کنکور به صورت نقطه ای خبر داد.

دکتر عبدالرسول پورعباس در رابطه با روند برگزاری کنکور دی ماه گفت: حساسیت آزمون سراسری یکی از وقایع پیچیده جامعه است. دلایل مختلف از جمله آینده شغلی، خواسته‌های خانواده و هدایت تحصیلی در حساسیت آن تأثیر دارند.

امسال برای اولین بار در زمستان است و نگرانی‌های سرمایشی وجود دارد که چگونه حوزه‌ها را گرم نگه داریم که داوطلبان راحت آزمون دهند.

پورعباس افزود: آزمون دی ماه و آزمون تیرماه برای پذیرش در مهرماه ۱۴۰۲ است. بیشترین نمره ملاک عمل خواهد بود.

داوطلبان می‌توانند در هر دو آزمون و یا یکی از آنها را شرکت کنند. نمره هر دو آزمون تا دو سال معتبر است. هر نمره بالاتر ملاک عمل است.

همه آزمون‌ها هم شبیه هم هستند و مزیتی نسبت بهم ندارند.

در کنکور دی ماه ۹۷۸ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند

رییس سازمان سنجش در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: ۹۷۸ هزار نفر در کنکور نوبت اول ثبت نام کرده‌اند که طبق معمول بیشترین گروه علوم تجربی هستند.

بعد از آن علوم انسانی هستند و در علوم ریاضی ۶۰ درصد پسران و ۴۰ درصد دختران هستند. بعد از آن زبان و هنر هستند.

نسبت به پارسال انتظار داشتیم که کمتر شرکت کنند.

۴۱۷ شهرسان، ۵۸۵ حوزه اصلی و ۲۵ حوزه در تهران و ۲ هزار و ۴۱ حوزه فرعی در آزمون درگیر هستند.

در این مسیر دولت تمام امکانات خود را بسیج کرده است و وزارتخانه‌ها پشتیبانی می‌کنند و از روز چهارشنبه سیستم‌های گرمایشی را فعال می‌کنند در حوزه‌ها و شورای تأمین ابلاغ‌های مورد نیاز را اجرا می‌کنند تا داوطلبان در گرمای مطلوب آزمون دهند.

زیر 100 سنجش

پورعباس تصریح کرد: حلقه‌های امنیتی زیادی را تعریف کردیم و آگاه هم هستیم که اینترنت با زندگی مردم گره خورده است.

پیش بینی کردیم و از دولت خواستیم که امکان ارسال و دریافت فایل وجود نداشته باشد که مصوب شد در اینترنت همراه در حوزه‌های شبکه‌های پیام رسان محدودیت داریم. این محدودیت در شهرهای محل حوزه امتحانی است.

این موضوع خواسته مردم هم است و از این بابت و به شکل نقطه‌ای محدودیت اعمال می‌شود.

درباره اینترنت ثابت محدودیتی وجود ندارد.

وی درباره قوانین کنکور و تغییرات آن گفت: یک مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و یک مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره کنکور وجود دارد. همیشه می‌گفتیم که آزمون سه ساعته با ۱۲ سال تلاش داوطلبان گره می‌خورد. بنابراین امر بدی نیست که دوبار در سال برگزار شود.

ما موظف هستیم که ۸۵ درصد ظرفیت را بدون آزمون پذیرش کنیم

پورعباس اظهار داشت: ما موظف هستیم که ۸۵ درصد ظرفیت را بدون آزمون پذیرش کنیم. یک ظرفیت ۱۵ درصدی می‌ماند که حدود ۱۳۵ هزار نفر را شامل می‌شود.

۲ هزار و ۶۰۰ نفر ظرفیت پزشکی و بیش از ۲ هزار نفر ظرفیت داروسازی و دندانپزشکی است. در واقع ۱۲ هزار ظرفیت در بخش پزشکی و مهندسی وجود دارد که در واقع آن ۱۵ درصد در رشته مطلوب و نقطه مطلوب در آن رقابت می‌کنند و تا وقتی که که این رقابت وجود دارد کنکور باید وجود داشته باشد.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی همه سرنوشت داوطلب به کنکور گره نمی‌خورد و سوابق تحصیلی هم تاثیر دارد.

زیر 100 سنجش

سال اول ۴۰ درصد، سال دوم ۵۰ دصد و سال سوم این تاثیر به ۶۰ درصد هم می‌رسد. روند حرکت ما رو به کم رنگ کردن آزمون سراسری و پر رنگ کردن سوابق تحصیلات دبیرستانی است.

برای آینده پیش رو ۱۵ درصد ظرفیت ترکیبی از این دو نمره سوابق تحصیلی و کنکور است و هر چقدر آزمون تکرار شود آرامش بیشتری برای داوطلب ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: هر آزمونی که می‌گیریم تمام فرآیند مستقل از هم است. برای آزمون تیرماه، در فروردین ماه ۱۴۰۲ ثبت نام می‌کنند. افرادی که اکنون ثبت نام کرده‌اند تنها نیاز است که کدملی خود را وارد کنند و نیازی به وارد کردن اطلاعات جدید ندارند. اما افرادی که جدید ثبت نام کنند باید تمام اطلاعات را وارد کنند.

پورعباس درباره آزمون‌های الکترونیک و چند بار برگزار شدن آزمون در سال‌های آینده گفت: طبق قانون آزمون سراسری برای هر فرد دوبار در سال است. فرایند اجرایی کار در آینده به آزمون‌های الکترونیک اختصاص دارد. در آزمون‌های الکترونیک ممکن است در چارچوب استانداردهای رسمی فرد سالی چند بار آزمون آزمایشی بدهد ولی دو مورد ملاک ورود به دانشگاه است.

امکان حذف کنکور تا ابد وجود ندارد

پورعباس گفت: حذف کنکور که تا ابد وجود ندارد. چون کنکور مسابقه‌ای است که برای یک صندلی دارد اتفاق می‌افتد. اکنون برای ۸۵ درصد رشته‌ها کنکور حذف شده است که رشته‌های خوبی مانند مهندسی و کشاورزی و پیراپزشکی هستند.

اما رشته‌ای مانند مهندسی برق دانشگاه تهران همچنان مطلوبیت دارد و برای رسیدن به آن صندلی هنوز نیاز به ممیزی وجود دارد.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اثر دروس عمومی را از کنکور برداشتند و به دوران دبیرستان بردند. ۴۰ درصد نمره‌ای که از آموزش و پرروش می‌گیریم به دروس عمومی اختصاص دارد و بخشی از آن هم دروس تخصصی است.

پکیج آموزشی کنکور تجربی

دیگر تفاوت چشمگیری که نسبت به گذشته داریم این است که در آزمون علوم تجربی داوطلبان چهار دفترچه اختصاصی دارند. ضمن اینکه در همه گروه‌ها تعداد چند سوال از هر دفترچه کم شده و زمان پاسخگویی هم به نسبت بیشتر شده است. قطعی اینترنت در روز کنکور

پورعباس با اشاره به آزمون‌های ترمیم معدل گفت: ۱۰ درس تاثیر قطعی دارد و آموزش و پرورش در دی ماه آزمون ترمیم معدل را برگزار کرد.

این اولین تجربه آموزش و پرورش بود و ما هم به آنها کمک کردیم تا امنیت آزمون‌های آنها بالا رود. انتظار به حق جامعه این است که امتحانات کشوری آموزش و پرورش هم در استانداردهای قابل قبولی برگزار شود. این اولین تجربه هم ارزیابی می‌شود.

وی درباره حذف برخی دروس و نکات از کتب درسی گفت: حذف دروس یک فرآیند همه ساله است و در یک مقطع زمانی که با هماهنگی آموزش و پرورش بخش‌هایی حذف شده را اعلام می‌کنیم که سوال نمی‌آید. این حذفیات هر ساله است و جدید نیست. علت آن بازنگری کتب درسی است و بر مبنای آخرین نسخه و ویرایش کتب درسی سوال طرح می‌شود.

رئیس سازمان سنجش درباره نوع سوالات کنکور گفت: سوالات کنکور مفهومی طراحی می‌شود و بر کتب درسی سه سال آخر دبیرستان متکی است.

در واقع سوالات تلفیقی و مفهومی است. مقلا از یک مفهوم در ریاضیات که در سه سال خوانده می‌شود سوال طراحی می‌شود. سوالات بودجه بندی می‌شود و به ترتیب ساده، نسبتاً ساده، متوسط، سخت و نسبتاً سخت هستند.

داوطلبان برای تسلط به این دروس از کتب کمک درسی استفاده می‌کنند و از کلاس بهره می‌گیرند. اما اگر داوطلب کامل کتاب‌ها را بخواند موفق می‌شود.

زیر گروه‌ها هم در کنکور ۱۴۰۲ حذف شده‌اند و تنها یک نمره و یک رتبه کل به داوطلب می‌دهیم که بر مبنای آن انتخاب رشته و گزینش نهایی صورت می‌گیرد. یک بار انتخاب رشته صورت می‌گیرد و نتایج شهریورماه اعلام می‌شود. اثر قطعی ۴۰ درصدی هم تفاوت دیگر امسال است.

پکیج کنکور ریاضی

پورعباس خاطرنشان کرد: داوطلبانی که سال دوازدهم هستند باید در خردادماه سابقه تحصیلی ایجاد کنند و اگر سابقه تحصیلی نداشته باشند نمره صفر برای آنها منظور می‌شود بنابراین توصیه ما این است که حتماً سابقه تحصیلی داشته باشند و برخی مشاوره می‌دهند که در شهریورماه سابقه تحصیلی ایجاد کنند که نظر ما در سنجش متفاوت است.

وی درباره امنیت آزمون و ارسال سوالات به حوزه‌های امتحانی گفت: فرآیند ارسال سوالات کنکور به حوزه‌ها واقعاً فرایند پیچیده‌ای است. ما باید این اطمینان را به مردم بدهیم که این بار امانت را به سلامت می‌رسانیم. قطعی اینترنت در روز کنکور

در سیستم بسته‌ای سوال طراحی می‌شود، هر دفترچه‌ای شخصی سازی شده است و چیدمان خاصی طراحی می‌شود.

بسته بندی سوالات به ترتیب از یک صندلی تا در یک کلاس، در یک مدرسه، در یک منطقه و در یک شهر و در یک استان پیش می‌رود.

وی  تاکید کرد: تا ۸ صبح آزمون و بر روی صندلی داوطلب هیچکس جز داوطلبی که بسته سوال را باز می‌کند به آن دسترسی ندارد. تمامی این فرآیند به صورتی دیجیتال رصد می‌شود و ارسال سوال تحت الحفظ به کمک نیروی انتظامی صورت می‌گیرد و ایستگاه‌های الکترونیکی برای رصد مسیر وجود دارد.

پورعباس اظهار داشت: شبکه‌های تقلب را کاملاً تحت رصد داریم. سال گذشته ۱۳ شبکه را شب قبل از آزمون شناسایی کردیم. سال گذشته ۸۰۰ سیستم آشکارساز یا سیگنال یاب با بورد ۲ متر داشتیم که امسال این تعداد به ۲ هزار و ۸۰۰ سیستم با بورد ۴ متر رسیده است.

کشف تجهیزات تقلب حتی خاموش و استفاده نشده هم باشد محرومیت در پی دارد

وی گفت: تجهیزات تقلب بعضاً تجهیزات فوق جاسوسی هستند و داوطلبان بدانند که کشف این تجهیزات حتی خاموش و استفاده نشده هم باشد محرومیت در پی دارد و اگر تجهیزات روشن باشد که تا ۱۰ سال محرومیت از آزمون را در پی دارد.

این اطمینان را می‌دهیم که در ۱۴۰۱ یک مورد نداشتیم که بتواند حتی یک صندلی معمولی را با تقلب بدست آورد.

پورعباس اظهار داشت: در تمام مدت آزمون قضات کشیک حضور دارند و در برخورد با متخلف و متقلب بلافاصله حکم صادر می‌کنند و شبکه‌هایی که دستگیر می‌شوند هم مورد رسیدگی قضایی قرار می‌گیرند. در نهایت همه دست به دست هم داده‌اند که آزمون سالم و ایمن را برگزار کنیم.

بهترین پکیج آموزشی کنکور
بهترین پکیج آموزشی کنکور

در اینترنت همراه در حوزه‌های شبکه‌های پیام رسان محدودیت داریم

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: حلقه‌های امنیتی زیادی را تعریف کردیم و آگاه هم هستیم که اینترنت با زندگی مردم گره خورده است. پیش بینی کردیم و از دولت خواستیم که امکان ارسال و دریافت فایل وجود نداشته باشد که مصوب شد در اینترنت همراه در حوزه‌های شبکه‌های پیام رسان محدودیت داریم. این محدودیت در شهرهای محل حوزه امتحانی است.

در واقع قطعی اینترنت در روز کنکور آخرین اقدام سازمان برای جلوگیری از تقلب های احتمالی است.

وی افزود: این موضوع خواسته مردم هم است و از این بابت و به شکل نقطه‌ای محدودیت اعمال می‌شود. درباره اینترنت ثابت محدودیتی وجود ندارد.

سهمیه‌های کنکور هنوز به جمع بندی نرسیده است

وی درباره سهمیه‌های کنکور گفت: سهمیه‌های کنکور یکی از مقولاتی است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح است اما هنوز به جمع بندی نرسیده و با سال گذشته تفاوت ندارد. سهمیه‌های مناطق یک و دو و سه داریم، سهمیه ۵ درصد ایثارگران و سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران، جانبازان بالای ۲۵ درصد و خانواده شهدا. برخی از سهمیه‌ها هم موردی است مانند زلزله و سیل که داوطلبان آن مناطق به دلیل شرایط زندگی می‌توانند از این سهمیه‌ها استفاده کنند.

رئیس سازمان سنجش به داوطلبان توصیه کرد در روزهای نزدیک به کنکور از نظر فکری خودشان را آزاد کنند و با روحیه در آرامش باشند و تاکید کرد: همیشه سوال اول را ممکن است همه بلد نباشند، بدانند که دنیا تمام نشده است و نفر اول کنکور هم تعدادی سوال را ممکن است جواب نداده باشد. ضمن اینکه پدر و مادرها هم به بچه‌ها فشار نیاورند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

فروش سوالات امتحان نهایی | بازار داغ خردادماه

بازار داغ فروش سوالات امتحانات نهایی!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟ اعلام نظر نهایی در شهریور

پورعباس، در رابطه با این که کنکور 1403 چگونه برگزار می شود گفت: ملاک عمل فعلا مصوبه شوراست، اما اعلام نظر نهای در شهریو صورت می گیرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

هشدار سازمان سنحش به داوطلبان کنکور

ارسال مدارک، پرداخت وجه و تبانی به هر شکل در گروه های تقلب فضای مجازی موجب محرومیت در آزمون سراسری می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار میشود؟

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی حواشی مصوبات کنکور

بررسی حواشی مصوبات کنکور در عملکرد مدارس و معلمان و دانش آموزان

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورا

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.