زیرصد سنجش

طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورا

اخبار کنکور 1402
طرح اصلاحیه کنکور مجلس و تقابل مجدد مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

به گزارش واحد خبر زیر 100 سنجش، طرح یک فوریتی اصلاحیه قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی یا همان طرح کنکور مجلس شورای اسلامی، 18 اردیبهشت‌ماه در نشست کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و با حضور رئیس سازمان سنجش، معاون وزیر آموزش و پرورش و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رضا حاجی‌پور سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در رابطه با این طرح گفت: این طرح، در واقع اصلاح قانون سال 92 مجلس بوده و در آن اشاره شده که میزان تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری با پیشنهاد آموزش و پرورش، توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین شود، همچنین شورا مکلف است میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی را قبل از شروع سال تحصیلی دانشگاه‌ها به اطلاع عموم برساند.

احمدحسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به این مصوبه گفت:‌ مصوبه کمیسیون آموزش درباره کنکور به آزمون امسال نمی‌رسد و در صورت تصویب در صحن مجلس و تأیید شورای نگهبان از کنکور سراسری 1403 اجرا خواهد شد.

فلاحی تصریح کرد:‌ در مصوبه کمیسیون، برگزاری دومرحله‌ای کنکور پذیرفته شده و به تصویب رسیده و تأثیر معدل بر کنکور نیز مثبت تلقی شده است. بر اساس مصوبه کمیسیون آموزش درباره نحوه برگزاری کنکور تأثیر معدل در کنکور 25 درصد خواهد بود.

زیر 100 سنجش

احمد نادری عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز، با غیرقانونی خواندن مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاکید کرد: آموزش و پرورش زیرساخت لازم برای تحقق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ندارد و بر همین مبنا تصمیم داریم تا ضمن تصویب قانون از کانال قانونی خود یعنی مجلس شورای اسلامی، ایرادات آن را برطرف کنیم.

مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی چیست؟

براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود و در آزمون سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط سوابق تحصیلی سال دوازدهم با تاثیر قطعی درنظر گرفته می‌شود و در کنکور سال ۱۴۰۴ معدل سال یازدهم نیز اضافه می‌شود و در کنکور سال ۱۴۰۵ سوابق تحصیلی سال دهم هم اضافه خواهد شد.

با این مصوبه، سنجش داوطلبان برای ورود به دانشگاه به دو بخش تقسیم می‌شود که یک بخش مربوط به سوابق تحصیلی و یک بخش مربوط به کنکور است. تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲ صرفا ۴۰ درصد خواهد بود و در سال ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد تاثیر قطعی می‌رسد و در سال ۱۴۰۵ به ۶۰ درصد تاثیر قطعی خواهد رسید.

طرح اصلاحیه کنکور مجلس چه مواردی را اصلاح می کند؟

طرح یک فوریتی اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی یا کنکور که در کمیسیون آموزش مجلس تصویبه شده است، تاکید دارد که هر گونه تصمیم گیری درباره معدل و نحوه اجرای کنکور باید در شورای سنجش و پذیرش بررسی شود و این شورا طبق مصوبه مجلس قانونی است.

یکی از موارد مطرح شده درباره طرح اصلاح قانون کنکور کمیسیون آموزش، غیرقانونی دانستن ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث کنکور متاخر از مجلس است و تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانون‌گذاری ندارد.

حال باید دید چالش و تقابل جدید مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی به چه نتیجه ای خواهد رسید.

دیگر مطالب بلاگ

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

در مردادماه همه داوطلبان کنکور باید نمره سابقه تحصیلی داشته باشند

همه داوطلبان کنکور باید در مردادماه نمره سابقه تحصیلی داشته باشند

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

فروش سوالات امتحان نهایی | بازار داغ خردادماه

بازار داغ فروش سوالات امتحانات نهایی!

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟ اعلام نظر نهایی در شهریور

پورعباس، در رابطه با این که کنکور 1403 چگونه برگزار می شود گفت: ملاک عمل فعلا مصوبه شوراست، اما اعلام نظر نهای در شهریو صورت می گیرد.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

هشدار سازمان سنحش به داوطلبان کنکور

ارسال مدارک، پرداخت وجه و تبانی به هر شکل در گروه های تقلب فضای مجازی موجب محرومیت در آزمون سراسری می شود.

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

کنکور 1403 چگونه برگزار میشود؟

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟

اخبار

ثبت نام کنکور 1401

بررسی حواشی مصوبات کنکور

بررسی حواشی مصوبات کنکور در عملکرد مدارس و معلمان و دانش آموزان
زیرصد سنجش
0
YOUR CART
  • No products in the cart.