زیرصد سنجش

تاریخچه ی کنکور

کنکور مهم ترین و پررقابت ترین آزمون علمی در ایران است که هر ساله در تاریخ مشخصی به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
نخستین بار در سال 1342، به دلیل عدم توازن و تناسب میان ظرفیت دانشگاهها و تقاضای ورود به بعضی رشته های تحصیلی، کنکور سراسری تحت نظارت شورای مرکزی دانشگاهها برگزار شد.
برگزاری آزمون ورودی دانشگاه ها به صورت سراسری عمدتا به دلایل زیر بود:
 1.  اجتناب از سفر به شهرهای دیگر به منظور شرکت در آزمون ورودی یک دانشگاه خاص که بار مالی و هزینه زمانی زیادی برای افراد در برداشت.
 2. برگزاری آزمون به صورت متمرکز و در قالب یک امتحان جامع و واحد در کل کشور و رای تمام واحدهای دانشگاهی.
 3.  تغییر شیوه آزمون از تشریحی به تستی.
در شیوه ی تستی علاوه بر دانش، سرعت، دقت و تسلط افراد سنجیده می شود؛ همچنین نحوه ی نمره گذاری بر پاسخ های درست به صورت یکنواخت و قاعده مند صورت می گیرد.
از آنجایی که تقاضای ورود به دانشگاههای پزشکی بسیار بیشتر از دانشگاه های دیگر بود و زودتر از سایر دانشگاهها با مازاد تقاضا مواجه می شدند، از این رو پیش از سایر دانشگاهها به برگزاری آزمون ورودی اقدام کردند و پس از آن دانشگاههای حقوق و فنی-مهندسی به این کار دست زدند.
سال بعد، برگزاری آزمون به این شکل مورد انتقاد قرار گرفت و بار دیگر دانشگاهها برای پذیرش دانشجو، مبادرت به برگزاری آزمون ورودی مستقل کردند.
وزارت علوم و آموزش عالی، در بهمن 1347 مرکز آزمون شناسی را تاسیس کرد و بر همین اساس بار دیگر آزمون ورودی دانشگاهها به صورت سراسری برگزار شد.
در اولین آزمون سراسری با شیوه ی نوین، داوطلبان برای ورود به 12 دانشگاه و در 30 رشته تحصیلی به رقابت پرداختند که در نهایت براساس نوع مدرک خود و شرایط پذیرش دانشگاهها مجاز به انتخاب 10 رشته-دانشگاه بودند.
با افزایش تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه، در سال 1354 سازمان سنجش آموزش کشور تشکیل و با سه حوزه ی معاونت فنی-پژوهشی، اجرایی و نظارت بر دانشگاهها شروع به فعالیت نمود.
پس از آن طرح آزمایش همگانی و گزینش دانشجو با مفاد زیر تصویب و به اجرا گذارده شد:
 • تاثیر معدل امتحانات نهایی ششم متوسطه با ضریب 5
 • نتیجه آزمایش همگانی ( شامل آزمون استعداد تحصیلی، آزمون زبان فارسی و شناخت فرهنگ ملی ایران و آزمون زبان خارجی ) با ضریب 2
 • شرایط و ضوابط اختصاصی دانشگاه (نوع مدرک پایان متوسطه ، سابقه آموزشی در دوران متوسطه ، سهمیه پذیرش منطقه ای ، جنسیت ، سن ، وضع اشتغال و وظیفه عمومی)
در ضوابط پذیرش دانشجو در سالهای 55 و 56 تغییر خاصی اعمال نشد.
در سال 57 به دلیل منطقه ای شدن امتحانات نهایی دوره متوسطه و قابل مقایسه نبودن معدل امتحانات نهایی، شرط سوابق تحصیلی و معدل امتحانات نهایی از گزینش دانشجو حذف شد.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین آزمون سراسری در سال 1358 به دو روش متمرکز و نیمه متمرکز و بدون شرط سنی برگزار شد.
نخستین سهمیه بندی در آزمون ورودی دانشگاهها نیز در سال 1361 در سه دسته ی :
1) داوطلبان وابسته به نهادهای انقلاب 2) داوطلبان آزاد و 3) داوطلبان منطقه ای اعمال شد.
در مجموع با توجه به تغییر و تحولات بسیار در روش گزینش دانشجو طی سالهای بعد از انقلاب اسلامی ، چارچوب اصلی این روش شامل موارد زیر بوده است:
 •  پذیرش داوطلب بر اساس نمره کل حاصل از آزمون عمومی و اختصاصی و ترتیب علایق اعلام شده برای دوره های روزانه ، شبانه ، پیام نور ، مراکز تربیت معلم و غیر انتفاعی
 • مجاز بودن داوطلبان به انتخاب 150 رشته محل تحصیلی مختلف که بعدا به 100 رشته محل تعدیل یافت
 •  گزینش دانشجویان بومی بر مبنای تقسیم بندی رشته های دانشگاهی به رشته های استانی ، ناحیه ای ، قطبی و کشوری
 • تاثیر معدل کتبی سال چهارم دبیرستان با ضریب 2 و تاثیر مثبت
 •  اعمال سیاست سهمیه بندی و تقسیم بخشهای مختلف کشور به مناطق سه گانه
 • مجاز بودن داوطلبان به شرکت در هر یک از گروههای آموزشی ، بدون توجه به نوع دیپلم متوسطه
 • برگزاری روش نیمه متمرکز گزینش برای رشته هایی که نیاز به اقداماتی اضافی نظیر مصاحبه ، معاینه ، آموزش عملی و … دارد.
از سال 1374 پذیرش دانشجو برای رشته های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی ـ غیردولتی نیز بر اساس نتایج آزمون سراسری و به روش غیرمتمرکز صورت گرفت.
در سال 1375 با پیوستن فارغ التحصیلان نظام جدید آموزش به داوطلبان آزمون سراسری ، آزمون مرحله دوم در هر یک از گروههای آزمایشی، منحصرا از دروس اختصاصی و در حدود اطلاعات علمی دوره چهار ساله متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم دبیرستان و در حدود اطلاعات علمی دوره سه ساله دبیرستان و دوره یک ساله پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه تعیین شد.
در سال 1376 ، آزمون سراسری برای داوطلبان نظام جدید در یک مرحله و برای داوطلبان نظام قدیم به همان شیوه قبل و در دو مرحله به اجرا درآمد. و در نهایت آزمون سراسری از سال 1377 برای همه داوطلبان در یک مرحله برگزار می شود.

پایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیرصد سنجش

موسسه ی آموزشی زیر صد سنجش

0
YOUR CART
 • No products in the cart.